Drtivá většina Čechů je pro zrušení daně z nemovitosti

Poslanci budou v úterý projednávat senátní návrh zákona o zrušení daně z nabytí nemovitosti. Novela má osvobodit od daně první prodej bytů i v rodinných domech. Drtivá většina Čechů by zrušení této daně uvítala, vyplývá z průzkumu agentury IPSOS.

Pokud si chcete pořídit vlastní dům nebo byt, musíte následně z ceny, kterou za nemovitost zaplatíte, odvést státu ještě 4% daň. Mezi Čechy jedna z nejméně populárních daní by ale mohla být brzy minulostí. Poslanecká sněmovna totiž bude v úterý projednávat senátní novelu zákona, která počítá se zrušením daně z nebytí nemovitosti.

Jak ukázal exkluzivní průzkum agentury IPSOS, návrh senátorů má mezi Čechy drtivou podporu. Celkem se pro zrušení daně vyjádřilo přes 87 % dotázaných. Nejvíce pak daň z nabytí vadí lidem v Praze a Plzni, kde se pro její zrušení striktně vyjádřilo 74,4 - respektive 71,3 procenta lidí.

Odpor vůči dani z nabytí je patrný napříč všemi věkovými kategoriemi. Nejvíce o zrušení daně stojí lidé ve věkové kategorii 27-36 let (89,9 %). Právě lidé z této věkové skupiny přemýšlejí podle IPSOSu nejčastěji o koupi první nemovitosti.

„K řešení nedostupnosti bydlení by přitom pomohlo jakékoli snížení daňové zátěže spojené s byty, tedy například i snížení DPH z 15 na 10 procent. Jen to by kupujícím ušetřilo u průměrného bytu v Praze kolem 300 tisíc korun,“ reagovala na výsledky průzkumu výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Daň z nabytí nemovitosti se ovšem netýká bytů mladších pěti let. Nové byty mají potom i další výhody jako garážové stání, možnost byt přizpůsobit svým představám bez nutnosti kompletní rekonstrukce. V neposlední řadě jsou nové domy méně energeticky náročné a jejich vytápění tedy bude zpravidla rychlejší a levnější.

Průzkum provedla agentura IPSOS pro největšího rezidenčního stavitele Central Group ve dnech 4. až 9. září na celkem 1575 respondentech. Jedná se o reprezentativní vzorek obyvatel ve věku 18 až 65 let, z jehož vlastností se dá usuzovat o vlastnosti celé populace ČR. Vzorek odpovídá svým rozložením populaci z hlediska věku, pohlaví, kraje, velikosti místa bydliště a vzdělání.

Dalibor Zítko