Duterte: Zatkněte mě a třeba popravte

Filipínský prezident Rodrigo Duterte vzkázal Mezinárodnímu trestnímu tribunálu (ICC) v Haagu, aby ho uvěznili a pověsili za údajné vraždění v jeho protidrogové válce na Filipínách. Podotkl: S bělochy spolupracovat ale nebudu.
Rodrigo Duterte
Rodrigo Duterte
foto youtube RTVM

reklama

Prohlášení filipínského prezidenta se týká haagského tribunálu, který by se měl již oficiálně zabývat protidrogovou válkou Duterteho. Má vyšetřit, zda je u tisíce zemřelých oprávněné obvinění vznesené lidskoprávními aktivisty, že se jednalo o zločiny proti lidskosti.

„Nesnažte se mě vylekat tím, že mě chcete zatknout. Nikdy bych nepřipustil, aby mě vyslýchal nějaký běloch. Říkám: Nikdy, nikdy, nikdy neodpovím ani na jeden váš dotaz! Všechno jsou to jen kecy! Zodpovídám se jen a jen Filipíncům a pouze oni mě mohou soudit!“

Dále dodal: „Jestli mě chcete pověsit, tak jen do toho. Bude mi to velkým potěšením!“

Duterteho rozzuřilo, když výbor OSN pro lidská práva v červenci schválil rezoluci k vyšetřování údajného porušování práv na Filipínách. Filipínská policie negovala, že by šlo o systematické vraždění a tvrdila, že u asi sedmi tisíc zabitých lidí se jednalo o ozbrojené bojovníky narko-dealery, kteří se bránili zatčení.

Již v minulém roce se Rodrigo Duterte, proslulý nonkonformním jednáním, vysmíval ICC, že zfackuje nebo zatkne vyšetřovatele haagského soudu, když ICC v únoru 2018 oznámil, že odstartuje předběžné vyšetřování zabíjení drogových dealerů. Filipínský prezident vyškrtl Filipíny z jejich působení v ICC. Podle haagského tribunálu se ale jurisdikce vztahuje na zločiny spáchané v době, kdy země byla členem ICC.

Organizace zkoumající lidská práva tvrdí, že Duterteův protidrogový zásah vedl k systematickým popravám a utajování policejních zásahů.

Tribunál ICC ve své zprávě z 5. prosince o aktivitách v celém světě uvedl, že šetření „významně pokročilo“ a cílem je do roku 2020 vše ukončit a rozhodnout, zda dojde k formálnímu postupu proti přečinům namířeným proti lidskosti.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!