Důvěra občanů v Miloše Zemana se za poslední měsíc zvýšila

Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) přineslo výsledky výzkumu sledující vývoj důvěry českého obyvatelstva vůči různým politickým orgánům. Žádná z osmi sledovaných institucí si v červnu oproti minulému měsíci nepohoršila. Výrazně kladněji pak dotazovaní hodnotili prezidenta Miloše Zemana.
Miloš Zeman
Miloš Zeman
FTV Prima

reklama

Hlava státu si v meziměsíční komparaci co do důvěry polepšila o sedm procentních bodů, a to na 48 procent (oproti 41 procentům v měsíci květnu). Naopak nedůvěra v současného českého prezidenta klesla z 56 na 50 procentních bodů. V červnu se tak pomalu začala situace vracet k dlouhodobějšímu průměru – ještě během dubna totiž důvěru v prezidenta deklarovalo 55 procent dotazovaných. Podle ČTK byl květnový propad o téměř 15 procent způsobený vládní krizí.

Nejvyšší důvěry požívají starostové a obecní zastupitelstva

Z osmi sledovaných institucí - prezident, krajské zastupitelstvo, vláda, hejtman, senát, poslanecká sněmovna, starosta a obecní zastupitelstvo - mají dlouhodobě nejvyšší úroveň důvěry poslední dvě jmenované. Jejich práci v červnu věřilo 61 (respektive 60) procent respondentů. Tato čísla jsou co do výše za poslední rok téměř neměnná.

Na chvostu již tradičně Parlament a nyní i vláda

Naopak důvěra občanů v Parlament ČR je již tradičně velice slabá. Z obou parlamentních komor si momentálně vedou lépe senátoři. O nich se kladně vyjadřují tři z deseti respondentů, ale jejich kolegům z Dolní sněmovny věří dokonce jen 23 procent občanů.

Vinou květnové krize se rapidně propadla důvěra lidí ve vládu. Ta sice během června opět mírně narostla (na 26 procent), ale oproti téměř 40procentní dubnové důvěře občanů se stále jedná o výrazný pokles.

S politikou je spokojen jen každý osmý

S politickou situací jako celkem bylo během června spokojeno 12 procent lidí. To bylo o dva procentní body více, než v květnu, kdy českou politickou scénu hodnotil pozitivně - i vinou již zmíněné vládní krize – jen každý desátý dotazovaný občan. S nedůvěrou se naopak na červnovou politickou situaci dívalo zhruba šest z deseti zpovídaných.

Červnový výzkum CVVM sledující vývoj důvěry či nedůvěry obyvatel v politické instituce se konal od 5. do 18. června a zúčastnilo se jej 983 respondentů.

reklama

reklama