Dvacet lidí zemřelo po střelbě v Burkině Faso. Zřejmě šlo o teroristický útok

V Burkině Faso dne došlo k útoku. Zemřelo třicet lidí
V Burkině Faso dne došlo k útoku. Zemřelo třicet lidí
Twitter/YABRE du Burkina

reklama

Hlavní město Burkiny Faso Ouagadougou ochromila v noci na dnešek střelba. Podle prvních informací při ní zemřelo dvacet lidí a několik dalších bylo zraněno. Okolnosti nečekaného útoku na tureckou restauraci, při které musely zasahovat speciálně vyzbrojené speciální složky, se nyní vyšetřují. Spekuluje se ale o teroristickém útoku.

Vše začalo krátce po deváté hodině večer, kdy ozbrojení útočníci dorazili na motorkách k restauraci a okamžitě začali bezmyšlenkovitě střílet do hostů sedících u venkovních stolů. Za zhruba hodinu na místo dorazily speciální jednotky, které okamžitě střelbu opětovaly.

Incident zachytili místní obyvatelé

Vzhledem k tomu, že přestřelka trvala prakticky celou noc (podle dostupných informací skončila až dnes kolem páté hodiny), bylo přímo z ulic pořízeno hned několik videozáznamů a fotografií, na kterých je vidět chaos, zranění civilisté a v případě videí také slyšet střelba.

Několik očitých svědků také vyzpovídala místní média. Jeden z mužů se například svěřil, že se jen těsně schoval do svého domu: „Viděl jsem, že přijelo několik nákladních a terénních aut se strážníky ozbrojenými samopaly AK-47 - a ti vyskákali u mě před domem. Slyšel jsem spoustu výstřelů a to mě opravdu vystrašilo, tak jsem se schoval uvnitř. Tu střelbu jsem pak ještě slyšel.“

Identity všech dvaceti obětí útoku se teprve musí zjistit. Už nyní se ale údajně s jistotou ví, že jeden ze zavražděných byl občanem Turecka. Podle zatím neověřených informací britské BBC zemřel také jeden Francouz. Po smrti by podle ruské televizní stanice RT měli být také tři útočníci.

Francouzský prezident Emmanuel Macron už dnes ráno útok odsoudil a řekl, že jej bude muset probrat s Rochem Marcem Kaborem, svým prezidentským protějškem z Burkiny Faso, aby „vyhodnotili celou situaci.“

Jedním z důvodů, proč se v současné chvíli spekuluje o tom, že šlo o teroristický čin, jsou v Burkině Faso poměrně časté útoky ze strany teroristické organizace Al-Káida. Radikální islamistická skupina operuje také v sousedním Mali, kde je aktivní už od roku 2012.

Poslední podobný útok se odehrál v lednu, a to shodou okolností také na rušné ulici Kwame Nkrumah Avenue. Tehdy sice nemířil na turisty oblíbenou tureckou restauraci Aziz Istanbul jako v případě včerejšího útoku, ale odehrál se zhruba jen 200 metrů od ní.

Při střelbě na hotel Splendid a přilehlou restauraci tehdy zemřelo 30 lidí a dalších 170 osob bylo drženo jako rukojmí. Tehdy stála za útokem již zmíněná Al-Káida, a i proto je tato teroristická skupina prozatím podezřelá i z tohoto incidentu.

 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!