Dvě kliknutí na pomoc při nehodě. Jak funguje aplikace Záchranka? REPORTÁŽ

Představte si, že jste zranění vy, nebo někdo z vašeho okolí na neznámém místě na horách. Nebo jste svědkem nehody, ale nevíte přesně, kde. I s takovými případy se záchranáři musejí vypořádat. Hodně jim přitom pomáhá jednoduchá aplikace, která ukáže, kde jste, a rovnou vás spojí s tísňovou linkou.
Prima Rádce - Aplikace na záchranu života
Prima Rádce - Aplikace na záchranu života

reklama

Sledujte aktuální dění i online. Na Prima PLAY - Zprávy

 

Jste na procházce v lese, na horách, nebo i na cestě autem. Často místo, kde jste, nedokážete popsat. Ale právě to od vás bude potřebovat operátor tísňové linky ve chvíli, kdy se stane úraz nebo nehoda, a potřebujete pomoc. Volajícím se ale často stává, že zkrátka nevědí, kde jsou, neznají prostředí a tím pádem ani orientační body kolem sebe. "Občas máme problém s lokalizací v terénu. Ti lidé, jak jsou v šoku, tak si neuvědomí v tu chvíli, na jakém jsou místě," říká zástupkyně vedoucího operačního střediska Královéhradeckého kraje Jaroslava Krenčíková.

Dvě kliknutí pro záchranu života

V takových situacích vám ale může pomoci oficiální aplikace českých záchranářů Záchranka. Pokud máte chytrý telefon, je to potom otázka dvou kliknutí a mobil odesílá ihned vaši polohu. Šetří se tak cenné vteřiny, které mohou v mnoha případech zachránit život. "Nám na operační středisko jsou přímo odesílány souřadnice toho místa, zároveň to propojuje volajícího s operátorem linky 155 a ten potom souřadnice pouze přepošle a nám to velmi usnadňuje práci," říká Anatolij Truhlář vedoucí lékař záchranářů v Hradci Králové.

První pomoc nebo lékárna

Navíc aplikace, která je dostupná zdarma u každého operátora, zobrazí i návody první pomoci od České resuscitační rady, nejbližší pohotovost nebo lékárnu. Záchranářskou aplikaci má už v tuto chvíli ve svém mobilu přes 300 tisíc Čechů.

V reportáži redaktora Zpráv FTV Prima Martina Holka pod úvodní fotkou se můžete podívat, jak přesně se s aplikací pracuje...

MOBILNÍ TARIFY ONLINE Kompletní srovnání aktuálních cen na trhu během jedné minuty...

 

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete na našem Facebooku. Přidete si nás...

reklama

reklama