Dvě ruské dívky poslaly vzkaz na rozloučenou, pak spáchaly sebevraždu. Na vině má být Modrá velryba

Ruská policie vyšetřuje smrt dvou nevlastních sester ve věku 12 a 15 let, jejichž úmrtí je nejspíš úzce spjato s internetovou hrou Modrá velryba. Dívky před skokem z desátého patra činžovního domu poslaly vzkazy svým blízkým. Smrtící online hra má podle ruské policie na svědomí desítky sebevražd.
Dvě ruské dívky napsaly dopis na rozloučenou a poté skočily z desátého patra. Na vině má být internetová hra Modrá velryba
Dvě ruské dívky napsaly dopis na rozloučenou a poté skočily z desátého patra. Na vině má být internetová hra Modrá velryba
twitter/Daily Mirror ‏

reklama

Nevlastní sestry Maria Vinogradová (†12) a Anastasia Svetozarová (†15) byly nalezeny mrtvé na zasněženém chodníku pod jejich domovem v ruském Izhevsku. Policisté předpokládají, že skočily ze střechy desetipatrové budovy.

Ale co dívky k tak nešťastnému činu vedlo? Podle ruských médií trpěla mladší z dívek depresemi a negativně se na ní podepsalo, když ji matka vzala ke gynekologovi kvůli vztahu s jejím chlapcem. I o Anastasii mluví její přátelé jako o zasmušilé dívce, která měla sklon k depresím.

Jen pár minut před smrtí dívky natočily videa, kde se loučí se svými nejbližšími. Maria natočila vzkaz pro svého přítele. „Odpusť mi prosím. Moc tě miluji. Vím, že najdeš někoho lepšího, než jsem já,“ říká ve videu dívka. „Sbohem všem! Všechny vás miluju! Je to pravda. Miluju vás moc!“ říká na svém videu Anastasia. 

 

Vyšetřovatelé se podle listu Daily Mail obávají, že za smrtí dívek stojí tajemná a nechvalně známá hra Modrá velryba. Ta je nejvíce rozšířená právě v Rusku, v souvislosti s ní zemřelo až 130 lidí, a to převážně dětí a mladistvých.

Právě nezletilí jsou kritickou skupinou. Takzvaní kurátoři mají totiž na starost vytipovat si slabé a snadno zmanipulovatelné účastníky hry, kterým pak zadávají různé úkoly včetně sebepoškozování. Každý den kurátor zadá hráči nějaký úkol a poté požaduje důkaz, že úkol splnil. Pokud hráč odmítne a chce ze hry vystoupit, kurátor mu prý začne vyhrožovat násilím na rodině.

Hra Modrá velryba se rozšířila i do Česka.

V Rusku zatkli 19 administrátorů Modré velryby. V ČR je nebezpečná hra na ústupu

Před čtyřmi měsíci šéf odboru vnitra zaměřeného na kybernetickou kriminalitu, který spadá pod ruské ministerstvo vnitra, Alexej Moshkov, varoval před alarmujícím číslem sebevražedných skupin na internetu. Jen v roce 2017 bylo odhaleno celkem 1339 online sebevražedných skupin s více jak 12 tisíci uživateli. Dále uvedl, že bylo odhaleno 230 trestních případů a 19 takzvaných kurátorů bylo zadrženo.

Ačkoliv mnozí zastávají názor, že Modrá velryba je jen hoax, s varováním přišla minulý rok také česká policie. Na reportáž z dubna minulého roku se můžete podívat zde: 

reklama

reklama