Dvorská zoo má nový přírůstek: Narodila se tam samička ohroženého nosorožce dvourohého

Dvorská zoo má nový přírůstek: Narodila se tam samička ohroženého nosorožce dvourohého

Zoo Dvůr Králové se raduje z nového přírůstku. V pondělí ráno se tam narodilo mládě nosorožce dvourohého. Malá samička je už v pořadí pětačtyřicátým nosorožcem tohoto druhu narozeným ve dvorské zoo. Ve volné přírodě přitom žije posledních několik stovek jedinců.

V pondělí před sedmou hodinou ráno se v Zoo Dvůr Králové narodila samička nosorožce dvourohého. Mládě váží 34 kilogramů. Matkou se podruhé stala samice Etosha a otcem jedenadvacetiletý samec Mweru.

„Etosha s mládětem nyní odpočívají ve vnitřní ubikaci. Přestože porod proběhl bez komplikací, jsou obě ještě unavené. Předpokládáme však, že pokud budou obě dobře prospívat a počasí nám to dovolí, mohly by se během pár týdnů poprvé vydat společně ven,“ popisuje kurátor nosorožců Jiří Hrubý.

S novým přírůstek se stádo dvorské zoo stalo největší skupinou nosorožců dvourohých chovanou v Evropě. „Narození dalšího nosorožčete je pro nás skvělá zpráva. Etosha se před pár lety stala matkou samice Elišky, kterou jsme loni úspěšně vrátili do Afriky. V současné době pracujeme na tom, aby se nám to podařilo i s některými dalšími dvorskými jedinci,“ říká ředitel zahrady Přemysl Rabas.

Dvorská zoo patří ke světové špičce v chovu nosorožců

Chovu nosorožců se ZOO Dvůr Králové věnuje od 70. let a patří mezi světovou špičku. Z 57 dosud narozených nosorožců v zoo bylo 45 dvourohých. Z nich se tři nosorožci dvourozí narodili loni. Dále se narodilo pět nosorožců severních bílých, tři jižní bílí, jeden kříženec jižního a severního bílého a tři nosorožci indičtí. První nosorožec se ve Dvoře Králové narodil v roce 1976.

Do Afriky zoo v rámci svých ochranářských projektů převezla už osm nosorožců, a to do rezervací v Tanzanii a Keni. Letos v září přímo v zahradě uspořádala také demonstrativní pálení nosorožčích rohů na protest proti nelegálnímu obchodu s rohovinou.

Autor: sou, ČTK

Tagy: