E-cigarety v USA zabíjí. Dbejte na doporučení Američanů, hlásí české ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví České republiky vydalo zprávu v souvislosti s prudkým nárůstem případů poškození plic v USA, kde už na jejich následky zemřelo 7 lidí. Zdravotní problémy jsou přímo spojovány s e-cigaretami. Americké CDC doporučuje, aby lidé jejich používání zvážili.
ilustrační foto
ilustrační foto
Pixabay

reklama

Ve Spojených státech bylo nahlášeno 530 případů plicního onemocnění, mezi jehož příznaky patří kašel, bolest na hrudi, nevolnost, únava či horečka. V šesti amerických státech zaznamenali lékaři sedm úmrtí.

Co přesně zdravotní potíže způsobuje, se ale dosud nepodařilo zjistit. Právě proto doporučuje americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) těm, kteří se rizik obávají, vyhnout se e-cigaretám.

Pokud někdo zaznamená uvedené symptomy poté, co užil e-cigaretu, měl by bez prodlení navštívit lékaře. ”E-kuřákům” se nedoporučuje kupovat výrobky mimo jejich prodejní místa, ani do nich přidávat jiné látky.

V České republice se zatím případy podobné těm americkým neobjevily, i přesto ale ministerstvo zdravotnictví důrazně doporučuje držet se rad CDC.

 

E-krize

První případy se v USA objevily na konci června. U některých pacientů to bylo v rámci dnů, u jiných zase po týdnech užívání e-cigaret. Doktoři doposud nezjistili, která látka je za problémy zodpovědná.

Předseda americké Asociace uživatelů vaporizérů odmítá, že by za zdravotní potíže mohly e-cigarety.

„Každý den této krize přináší nové důkazy, že za chorobu mohou náplně do vaporizérů obsahující THC i jiné nelegální drogy prodávané na pouličním černém trhu, nikoliv nikotinové produkty,“ řekl předseda Gregory Conley.

S tímto tvrzením ale nesouhlasí řada amerických zdravotnických organizací, tamní lékaři varují, že může být na vině některá z látek v běžně dostupných e-liquidech, například dochucovadla.

V náplních do e-cigaret může být kromě přídavných látek nikotin, CBD oleje či dokonce THC. To podle odbornice zmiňované symptomy nezpůsobuje.

„THC na vině není, protože studie s inhalováním THC neprokázaly takovýto vliv, čili tam musela být nějaká jiná látka nebo nějaké zdroje infekcí,“ řekla televizi Prima Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku.

Ze všech postižených pacientů se podařilo zjistit věk u 373. Z nich tvoří tři čtvrtiny muži, většina pacientů je ve věku 18-34 let, 16 % jsou dokonce mladší 18 let.

E-cigarety bývají vnímány jako zdravější verze běžných cigaret, nedávná úmrtí ale mohou značit opak.

„Zdá se, že nástup škodlivých účinků elektronických cigaret bude rychlejší než u tabáku,“ řekl v pořadu Partie TV Prima místopředseda výboru pro zdravotnictví a poslanec za ODS Bohuslav Svoboda.

Podle ministra zdravotnictví je problém hlavně v tom, že zde e-cigarety nejsou dostatečně dlouho jako klasické cigarety, a proto nevzniklo tolik studií, které by se věnovaly jejich škodlivosti.

„U klasického tabáku, který už se kouří desítky let, tak máme skutečně prokazatelné studie, co způsobuje kouření, ale u elektronických cigaret potřebujeme delší čas, abychom to vyhodnotili,“ řekl v pořadu televize Prima.

V Německu však jedna taková studie vyšla a ta tvrdí, že nahromaděná pára z e-cigaret v místnosti dává vzniknout škodlivým látkám. Ministr Vojtěch tvrdí, že je potřeba omezit kouření jak klasických, tak i elektronických cigaret.

 

Štěpán Sochor

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!