Egyptský soud potvrdil zákaz zahalování obličeje na půdě Káhirské univerzity

Studentky, zaměstnankyně a další členky Káhirské univerzity v Egyptě nebudou moci mít zahalenou tvář nikábem nebo šátkem přes celý obličej. Zákaz zahalování obličeje na univerzitě potvrdil nejvyšší správní soud v zemi, informovala s odkazem na tamní média agentura DPA.
Ilustrační foto
Ilustrační foto

reklama

Vrchní správní soud Egypta v pondělí zamítl odvolání osmdesáti výzkumníků, kteří preferují zahalování obličeje před rozhodnutím rektora Káhirské univerzity z roku 2015, kdy nošení nikábu na univerzitní půdě zakázal.

Rozsudek je konečný

Pondělní verdikt egyptského soudu je konečný a již se proti němu nelze dále odvolat. Úřad státního komisaře, který je poradním orgánem, doporučil setrvání zákazu zahalování obličeje a uvedl, že nošení takových oděvů ovlivňuje edukační proces a komunikaci mezi studenty a členy fakulty.

Kvůli sunnitské většině v Egyptě došlo k obrovskému nárůstu počtu žen nosících šátky nebo závoje zahalující celý obličej. Většina islámských učenců tvrdí, že věří, že nošení šátků je nutností, za nutnost ale nikáb údajně považuje pouze menšina.

V Egyptě není zahalování tváří žen povinné

Egypt – na rozdíl od jiných muslimských států, jakými jsou třeba Saúdská Arábie nebo Írán – ženám nenařizuje povinné zahalování obličeje na veřejnosti.

Na prestižní egyptské univerzitě v Káhiře studovali mimo jiné tři laureáti Nobelovy ceny. Za literaturu ji obdržel absolvent Naguib Mahfouz a za mír Jásir Arafat a Mohamed el Baradei.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!