Ekologičtí aktivisté pokračují v protestech na rypadle ve Vršanech. Vyjednávání jsou neúspěšná

Skupina aktivistů, která včera ráno obsadila těžební bagr na rypadle na Mostecku, pokračuje ve svých protestech už druhý den. Na bagru přečkali noc ve spacácích. Vyjednávání s policií jsou neúspěšná. V prohlášení tvrdí, že odejdou, až skončí doba uhelná.
Aktivisté na rypadle
Aktivisté na rypadle
Twitter / Against Coal

reklama

Osmičlenné uskupení aktivistů hnutí Against Coal přečkalo noc na bagru na rypadle ve Vršanech, který obsadili včera ráno. Dnes pokračují v protestu.

   

Podle tiskové mluvčí mostecké policie Ludmily Světlákové se situace nijak nezměnila a vyjednávání jsou stále neúspěšná. „Žádné požadavky vůči policii nevznesli,“ řekla online redakci TV Prima.

Jedna z aktivistek už vyvrátila informace o tom, že by uskupení požadovalo rozhovor s Českou televizí. „Nikdo z nás takovýto požadavek nevznášel,“ řekla České tiskové kanceláři.

Skupina ve svém manifestu píše, že opustí bagr, až skončí doba uhelná. „Chceme bezodkladný konec uhlí, uzavření elektrárny Počerady a Chvaletice, dolu Vršany a spravedlivý svět. Za klimatickou spravedlnost budeme bojovat až do konce,“ stojí v prohlášení, píše ČTK.

Společnost Sev.en podnikatele Pavla Tykače, proti kterému aktivisté protestují a které patří obsazené rypadlo, uvedla, že je ochotna poskytnout aktivistům teplý čaj na zahřátí. Ti ho ale prý opakovaně odmítli.

  

 

Aktivisté protestují proti prodeji počeradské elektrárny právě Tykačovi. Spolu s tím také upozorňují na to, že podnikatel plánuje provozovat i  „podobně špinavou“ elektrárnu ve Chvaleticích.

 
Rypadlo v Tušimicích

Aktivisté obsadili rypadlo lomu Vršecká na protest proti prodeji elektrárny Počerady

 

„Snažíme se s nimi komunikovat, ta komunikace je ale neúspěšná,“ říká tisková mluvčí mostecké policie.

Za příčinu klimatické krize považují aktivisté kapitalismus. Svým činem prý vyjadřují solidaritu lidem - především z chudých částí světa - kteří jsou ovlivněni klimatickou krizí a těm v českých regionech, kteří jsou postiženi těžbou a spalováním fosilních paliv.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!