Ekonomický růst USA dosáhl rekordního 121. měsíce v kuse. Pětina nejbohatších Američanů vlastní 88 % bohatství země

Ekonomický růst USA tento týden vstoupil podle Národního úřadu pro ekonomický výzkum do rekordního 121. měsíce. Má se jednat o oficiálně nejdelší období, které překonalo 120 měsíců ekonomického růstu, který trval od března 1991 do března 2001, uvedla agentura Reuters. Rozdíly v hodnotě majetku vlastněném nejbohatší pětinou Američanů a zbytkem však vytrvale rostou a nadále tak rozevírají nůžky mezi vrstvami obyvatel.
Ilustrační foto: Socha svobody
Ilustrační foto: Socha svobody
Pixabay

reklama

Současný cyklus ekonomické expanze trvá od června 2009. Nicméně vzhledem k přesahu krize na trhu nemovitostí, s nímž USA bojovaly před začátkem tohoto cyklu, by tato expanze v úhrnu měla být slabší než expanze předchozí. Kumulativní součet údajů o čtvrtletních růstech HDP dosahuje 25 procent, což je mnohem méně než při předchozích „boomech“.

Nezaměstnanost minimální, problém může nastat jinde

Podle webu televize CNBC se míra nezaměstnanosti v průběhu tohoto desetiletého období snížila z 10 procent v říjnu 2009 na 3,6 procent v květnu tohoto roku. To je nejnižší nezaměstnanost od roku 1969, ačkoliv růst pracovních míst byl relativně nižší než jiný poválečný ekonomický růst.

Co může představovat určitý problém je pokračující rozevírání nůžek mezi nejbohatšími deseti procenty obyvatel a zbylou většinou. Nejbohatší pětina Američanů totiž vlastní asi 88 procent bohatství země a tento podíl se od roku 1989 zvyšuje. Na druhé straně počet lidí, kteří dostávají federální potravinové lístky, dosahuje 39 milionů, což je méně než na vrcholu v roce 2013, ale pořád o 40 procent více než v roce 2008.

11 pravidel, kterými se řídí bohatí 12

11 pravidel, které následují bohatí lidé. Jak šetří svoje peníze na rozdíl od chudých?

Bohatí bohatnou rychleji

Podle dat z roku 2016 vlastnilo nejbohatší procento Američanů 38,6 procenta majetku, dalších devět procent nejbohatších 38,5 procenta a zbylých devadesát procent lidí 22,9 procenta. V roce 1989, tedy před 27 lety, vlastnilo procento nejbohatších 29,9 procenta majetku, následujících devět procent 37,2 procenta a spodních devadesát procent 32,9 procenta majetku.

„Bohatší se stávají ještě bohatšími a stávají se bohatšími rychleji,“ uvedl John Mathwes ze společnosti UBS Global Wealth Management. „Touha po spotřebě je intenzivnější“.

Ještě před deseti lety přitom takový druh růstu, který USA za poslední dekádu zažila, byl nepředstavitelný. Finanční systém USA byl podkopaný a někteří lidé se obávali, že selhání bank by mohlo permanentně poškodit kapitalismus. V současné době jsou však podle Reuters opět zjevné příznaky „přílišného bohatství“, které předcházely předchozím krizím.

reklama

reklama