Elon Musk dokončuje tunel pro autonomní vozidla v Las Vegas. Slibuje si od něj revoluci v dopravě

Přes kilometr dlouhý podměstský tunel, který má pomoci přetížené dopravě v Las Vegas, americkém „městě hříchu“, by měl být podle amerického podnikatele Elona Muska dokončen do roku 2020. V plánovaném tunelu má být průměrná rychlost samořiditelných aut, které mají lidi převážet, zhruba 56 kilometrů v hodině. Muskova vize tunelů s tisíci autonomními vozidly do budoucna počítá s transportem milionů lidí rychlosti až 250 km/h. Informovala o tom agentura AFP.
Ilustrační foto: tunel pro autonomní vozidla
Ilustrační foto: tunel pro autonomní vozidla
@VegasBiLL/Twitter

reklama

Tunel pod Las Vegas staví společnost The Boring Company, která je jedním z řady na budoucnost orientovaných podniků založených americkým miliardářem Muskem. Dalšími jsou třeba Tesla zabývající se elektrickými automobily nebo SpaceX, který rozvíjí vesmírné technologie.

První komerční tunel pro autonomní vozidla

Osmačtyřicetiletý vizionář na Twitteru uvedl, že „Boring Co. dokončuje svůj první komerční tunel ve Vegas vedoucí z Kongresového centra na Strip“. V následujícím příspěvku informoval, že by měl být, jak doufá, plně v provozu v roce 2020.

Kongresové centrum v Las Vegas je rozhlehlým komplexem, který se nadále rozšiřuje. Tunel o délce asi 1,3 kilometru má usnadnit přepravu mezi tímto centrem a oblíbenou částí známou jako Strip, na níž se nachází většina známých hotelů a kasin.

Děravé okno při prezentaci Cybertrucku

Elon Musk vysvětlil, jak je možné, že se rozbilo nerozbitné sklo u Cybertrucku

Vedoucí představitelé města Las Vegas vybrali The Boring Company v březnu, aby navrhla, vybudovala a spravovala dvojitý tunel schopný přepravy pasažérů v malých autonomních vozidlech, z nichž každé pojme osm až šestnáct lidí.

Stane se vize Hyperloopu skutečností?

V Jihoafrické republice narozený Elon Musk je známý svou dlouholetou vizí futuristického podzemního přepravního systému nazvaného Hyperloop, který by měl umožnit cestování lidí ve vysokých rychlostech ve speciálních kapslích na podvozcích vyvinutých společností Tesla.

Musk má touhu spojit tímto systémem budoucnosti například Washington s New Yorkem podél rušného amerického severovýchodního koridoru. Navrhl také projekty pro Chicago nebo Los Angeles.

Technologie, která má být revolucí pro městskou dopravu

Muskova společnost ukázala novinářům nový testovací tunel minulý rok v Kalifornii, ale až město Las Vegas je prvním platícím zákazníkem společnosti Boring. Náklady tunelu vzrostly podle Las Vegas Review-Journal z původního odhadu 35 milionů dolarů (800 milionů korun) na 52,5 milionu dolarů (1,2 miliardy korun).

Americký miliardář doufá, že technologie společnosti pro přesun osob pomůže revolucionizovat městskou dopravu ve stále více davy přelidněném světě. Musk zmínil, že na nápad přišel, když frustrovaný seděl ve svém autě zaseklém v dopravní zácpě. Jeho vizí jsou pak tisíce autonomních (samořiditelných) automobilů přemisťujících miliony lidí pod zemí rychlostí až 250 kilometrů v hodině.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!