Emigrace mu umožnila zařadit se ke světovým legendám. Nedomanský bude jako druhý Čech uveden do hokejové Síně slávy

Dominik Hašek byl doposud jediným Čechem ve slavné hokejové Síni slávy v Torontu. Kdo by jako další jméno hodné pro uvedení mezi smetánku tipoval Jaromíra Jágra, byl by na omylu. 12. listopadu se pocty dočká bývalý reprezentační útočník Václav Nedomanský.
Václav Nedomanský v dresu Detroit Red Wings
Václav Nedomanský v dresu Detroit Red Wings
Facebook/NHL

reklama

Současný skaut Vegas Golden Knights oblékal v zámořské NHL dres Detroitu, New York Rangers a St. Louis. Mistr světa z roku 1972 je se 163 góly nejlepším střelcem v historii české i československé reprezentace. Celkově získal na vrcholných akcích devět medailí, z toho stříbro a bronz z olympijských her.

Nenáviděným emigrantem, milovaným hokejistou

Jako celá řada jeho spoluhráčů byla jediná cesta za slávou a nejlepším hokejem vykoupena emigrací z Československa. Číslo 14 na dresu bratislavského Slovanu bylo postrachem. Čtyřikrát se stal nejlepším střelcem československé ligy – naposledy v roce 1974, kdy si připsal 74 bodů. 

Jeho obrovitá postava spolu se schopností sázet pravidelně góly vzbudila v zámoří velký zájem. Draftován byl v roce 1967 klubem z Manhattanu – New Yorkem Rangers. Jenže to v té době samozřejmě nic neznamenalo a Nedomanského žádost odejít byla tehdejšími vedoucími československé tělovýchovy zamítnuta.

Sen dobýt nejlepší ligu světa byl nicméně natolik velký, že československý útočník zariskoval a v létě 1974 emigroval přes Švýcarsko. Pod záminkou dovolené ve Španělsku, pro kterou si s ženou zařídil dokumenty, odjel do Ženevy. Zde společně s Richardem Fardou podepsali smlouvu se zástupci klubu Toronto Toros, týmu WHA, která v té době byla konkurentem NHL.

Pro režim se tím stal zrádcem, o kterém se nesmělo veřejně mluvit. Velký „Nedo“ však navždy zůstal v srdci hokejových fanoušků, kteří mu přáli úspěch mezi nejlepšími. V roce 1978 se přesunul do NHL, kde poprvé oblékl dres Detroitu.

Po konci hokejové kariéry v 38 letech trénoval v Německu Schwenningen. Než začal vykonávat práci skauta pro kluby NHL, trénoval ještě rakouský EV Innsbruck. Jako skaut pro Evropu začal pracovat nejdříve pro LA Kings, poté v Nashvillu a nyní působí u týmu Vegas Golden Knights.

Václav Nedomanský dodnes zůstává nejlepším střelcem československého i samostatného českého národního týmu. Na Světovém poháru v Torontu v roce 2016 byl také skautem Výběru Evropy, který prohrál na turnaji až ve finále s Kanadou. Rodák z Hodonína, kde je po něm pojmenován i zimní stadion, žije v Kalifornii.

"BIG NED"

reklama

reklama