Epidemie koronaviru pokračuje: Na izolaci ve Vietnamu leží i Čech

Desítky mrtvých, tisíce nakažených, první případy v Evropě - a nyní i Čech v izolaci v nemocnici ve vietnamském městě Danang. Navíc na Slovensku měli prověřovat možný případ nákazy
Epidemie koronaviru pokračuje
Epidemie koronaviru pokračuje
AP Photo/Mark Schiefelbein

reklama

Čech byl hospitalizován spolu s dalšímu devíti lidmi – 6 z nich jsou Číňané a 3 Vietnamci. Podle webu VnExpress se jedná o zahraniční turisty a personál hotelu. U všech byla  zjištěna teplota nad 38 °C a momentálně se čeká na výsledky testů kvůli koronaviru.

Do 22. ledna, kdy bylo město Wu-chang kvůli epidemii uzavřeno, se do vietnamského města Danangu mělo dostat více než 200 Číňanů.

České ministerstvo zahraničí potvrdilo, že ve Vietnamu byl v souvislosti se šířením koronaviru z čistě preventivních důvodů hospitalizován Čech.

Možnou nákazu prověřovali i na Slovensku

Podle webu tvnovinky.sk slovenští zdravotníci prověřovali první podezření na pacienta s koronavirem, které se však nepotvrdilo.

Případ se měl týkal muže z bratislavské Petržalky. Pacient byl převezen do Nemocnice Kramáry, ale provedené testy neprokázaly, že se nakazil novým typem koronaviru, jehož se v těchto dnech obává celý svět.

Slovenské ministerstvo zdravotnictví v první reakci zprávu o prověřování možné nákazy nepotvrdilo, ale ani nepopřelo. Sdělilo, že situaci velmi pečlivě monitoruje. „Na Slovensku koronavirus k dnešnímu dni nebyl potvrzen. Resort však dělá všechna preventivní opatření s cílem maximální ochrany obyvatelstva,“ uvedla mluvčí ministerstva Zuzana Eliášová.

Úřad má podle ní situaci pod kontrolou a v pondělí bude o tématu spolu s odborníky zevrubně informovat.

Babiš: Na letišti v Praze kontrolují příznaky nemoci

V souvislosti se šířením koronaviru se už nyní kontroluje, zda někdo z cestujících do České republiky nevykazuje příznaky nákazy. Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO) na svém facebookovém profilu. Na letišti Praha jsou podle něj připraveni zdravotníci a v pohotovosti je stálá lékařská služba a z hlediska bezpečnosti také hasiči.

„Dnes již jsou k dispozici informace na letišti o možných rizicích pro cestovatele a jak mají postupovat, pokud se necítí zdravotně dobře, dále určitá míra vstupního screeningu, tzn. že je kontrolováno, zda někdo z cestujících vykazuje příznaky, resp. onemocnění,“ uvedl Babiš.

Letiště je podle něj v rámci preventivních opatření v plné součinnosti s hygienou, pohotovostní postupy má přesně nastavené a připravené. „Zatím k tomu nedošlo, ale v případě, že vznikne podezření na nákazu na palubě letadla u konkrétního cestujícího, letiště okamžitě spouští procesy podle pohotovostního plánu,“ informoval předseda vlády.

Každý nahlášený případ podezření na infekční onemocnění má být podroben epidemiologickému šetření, povinná je také izolace nemocných.

Babiš navíc na pondělí svolal Bezpečnostní radu státu.

V Číně už koronaviru podlehlo 56 lidí a nakažených je přes 2000. Pacienti jsou hlášeni nejen z Číny, ale i z jiných zemích. První nemocnou s podezřením na koronavirus dnes oznámilo Rakousko.

reklama

reklama