Epidemie žloutenky v Ústí nad Labem je na ústupu, hlásí hygienici

Hygienici už mají výsledky stěrů kvůli epidemii žloutenky, která několik týdnů řádí v Ústí nad Labem. Sbírali je ve vozech MHD a také v některých supermarketech. Výsledky příliš dobré nebyly, každopádně epidemie je zřejmě na ústupu.
7. 12. 2017 ZPRÁVY: ŽLOUTENKA V ÚSTÍ JE NA ÚSTUPU
7. 12. 2017 ZPRÁVY: ŽLOUTENKA V ÚSTÍ JE NA ÚSTUPU

reklama

Hygieniky prý výsledky stěrů moc nepřekvapily. V některých případech byly pozitivní. Na madlech v autobusech i nákupních vozících totiž našli střevní bakterie. „My neprokazujeme přímo virus, my prokazujeme bakterie, které jsou střevní, a jestliže je tam přítomnost střevních bakterií, tak samozřejmě analogicky může být i přítomen virus hepatitidy A,“ vysvětil pro televizi Prima epidemiolog Josef Trmal.

Jinými slovy, na testovaná madla v autobusech a na nákupní vozíky sahali lidé, kteří si po použití toalety neumyli ruce. A právě takto se šíří žloutenka typu A, neboli nemoc špinavých rukou. Pro hygieniky je toto zjištění velmi důležité. Pomůže jim totiž přesvědčit obchodníky i dopravní podnik, aby v době epidemie žloutenky zvýšili hygienická opatření.

Nově nakažených razantně ubylo

Dobrou zprávou ale je, že je epidemie žloutenky v Ústí nad Labem je nejspíše na ústupu. „Abych nezakřikl situaci. Zdá se ale, že už jsme se přehoupli přes vrchol,“ míní Trmal.

Počet nakažených tak ubývá. Zatímco dříve byly týdně desítky nových případů, tento týden by se prý nově nakažení dali spočítat na prstech jedné ruky. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!