Erdogan: Pošlu na vás statisíce uprchlíků

Turecký prezident včera ve svém projevu vyhrožoval Evropanům, že na ně pošle uprchlíky. Není to poprvé a tato výhrůžka se pravidelně opakuje. Tentokrát je to reakce na rezoluci EP odsuzující turecký zásah v Sýrii.
Erdogan kritizuje EU
Erdogan kritizuje EU
UWI

reklama

„Kdykoli řeknu, že otevřu dveře, Evropa vzplane běsem. Buďte bez obav, nadejde čas a otevřu je. Teď vy se postarejte o statisíce uprchlíků,“ halasil v ankarském televizním studiu NTV Recep Erdogan a zprávu, kterou uvádí dnešní média, přináší ruská agentura TASS.

Erdogan pokračoval v tom, že Evropa „má dost financí a sílu, ale pokaždé, když přijde stovka uprchlíků do Řecka, tak Evropané zaklepají Turecku na dveře.“

Nakonec se vyslovil, proč vyhrožuje. Byla to jeho reakce na kritiku Evropy vůči tureckému útoku na Kurdy na severu Sýrie, kam chce přemístit část syrských uprchlíků: „Máme tu čtyři miliony uprchlíků. Když si někdo bude myslet, že naše humanitární politika je špatná, nezaváháme a odpovíme železnou pěstí.“

Podle odhadů je v Turecku 3,6 až 4 miliony uprchlíků a Erdogan má v plánu vytvořit na severu Sýrie „nárazníkové pásmo“, kam by měli syrští uprchlíci vrátit.

Erdogan tímto svým projevem přímo reagoval na včerejší přijetí dokumentu poslanci Evropského parlamentu, který odsuzuje tureckou vojenskou intervenci na severovýchodě Sýrie a vyzývá Turecko ke stažení svých sil z tohoto území. Rezoluce vyzývá Evropskou radu, aby zavedla vůči Turecku sankce a nevydávala tureckým politikům vízum pro porušování lidských práv.

Parlament také vyjádřil solidaritu s kurdským lidem a ocenil Syrské demokratické síly (SDF), především ženy v těchto řadách, za rozhodující přínos v boji proti takzvanému Islámskému státu (ISIS).

Oficiální zpráva EP o rezoluci v češtině – ZDE.

reklama

reklama