Erdogan znovu vyhrožuje. Tentokrát pošle všechny uvězněné teroristy do Evropy

Jestliže včera začalo Turecko repatriovat příslušníky ISIS do zemí, odkud pochází, dnes prezident Recept Erdogan přitvrdil ve své rétorice. Příčinou jsou možné sankce EU zavedené kvůli tureckým průzkumným vrtům u Kypru.
Američan údajný člen ISIS na hranici mezi Řeckem a Tureckem
Američan údajný člen ISIS na hranici mezi Řeckem a Tureckem
foto youtube AP

reklama

V pondělí se ministři zahraničí EU dohodli na možnosti zavedení sankcí vůči Turecku, jeho představitelům a organizacím odpovědným za nepovolené průzkumné vrty pro těžbu ropy u pobřeží Kypru. EU tak podpořila Kyperskou republiku, která je unijním členem a protestuje proti turecké aktivitě. Ministři EU se dohodli na omezení unijních peněz proudících do Turecka nebo zmrazení aktivit Evropské investiční banky v Turecku.

Na toto rozhodnutí dnes reagoval prezident Erdogan, který před odletem na jednání do USA varoval EU, že uplatní-li sankce, Turecko propustí všechny vězně ISIS, které vězní, a pošle je do Evropy.

Navíc dnes opět turecký prezident připomněl, že repatriuje zahraniční bojovníky Islámského státu do jejich domovských zemí, i když je tyto země odmítají vzít zpět s odvoláním, že je zbavily občanství.

Díky tomu včera došlo ke kuriózní situaci, kdy první z Turecka vyhoštěný - údajný Američan -  se ocitl v „zemi nikoho“ mezi Řeckem a Tureckem a obě země ho odmítly k sobě pustit. Na hraničním kontrolním stanovišti v Edirne na severozápadě Turecka jej řečtí pohraničníci odmítli převzít a poslali jej pěšky zpět do Turecka, které mu rovněž odmítlo vstup. Později jeden z tureckých úředníků uvedl agentuře AFP, že muž odmítl se vrátit do USA a požaduje řecký azyl. Na videu je vidět, jak chodí a mává rukama v nárazníkové zóně.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Američan na hranici mezi Řeckem a Tureckem

Zatím proudí poměrně zmatené informace o repatriaci. Podle tureckého  ministra vnitra Catakliho má být ve čtvrtek vráceno nejméně sedm dalších bojovníků, kteří jsou údajně německými státními příslušníky.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas však uvedl, že by tento týden mělo být vráceno 10 osob - většinou žen a dětí.

Pro změnu agentura DPA uvádí, že se má ve čtvrtek vrátit sedmičlenná rodina, která patří do salafistického hnutí. Rodina odcestovala do Turecka v lednu, ale není jasné, zda odešla do Sýrie.

Německo žádá turecké úřady o další informace týkajících se údajných spolupracovníků extremistických skupin, kteří mají být navráceni. Ti, kteří mají vazby na bojovou aktivitu ISIS, „musí se zodpovídat německým soudům,“ uvedl ministr Maas a poznamenal, že vláda potřebuje vědět, zda existují „dostatečně legální důkazy“ k tomu, aby navrátilci byli vzati do vazby nebo byli postaveni před soud.

Včera prezident Recep Erdogan uvedl, že v tureckých věznicích je celkem 1149 příslušníků ISIS a z toho 737 jich má cizí státní občanství.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!