Eskalace napětí mezi USA a Íránem: Ministr Zaríf nedostal vízum na zasedání OSN v New Yorku

USA odmítly vydat vízum íránskému ministrovi zahraničí Mohammadu Džavad Zarífovi a brání mu tak ve čtvrteční účasti na zasedání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na nejmenovaného amerického činitele. Americký ministr obrany včera odmítl, aby se armáda USA v Íránu potenciálně zaměřovala na kulturní památky.
Mohammad Džavad Zaríf
Mohammad Džavad Zaríf
@ECIGCANADAZONE/Twitter

reklama

Pondělní informace od úředníka, který hovořil pod podmínkou anonymity, přišla v době eskalace napětí mezi USA a Íránem v souvislosti s vraždou prominentního vojenského velitele Kásima Sulejmáního v Bagdádu.

USA jsou povinny umožnit diplomatům přístup

Podle úmluvy z roku 1947 jsou Spojené státy americké obecně povinny umožnit zahraničním diplomatům přístup do OSN. Washington nicméně tvrdí, že může odmítnout víza z důvodu „bezpečnosti, terorismu a zahraniční politiky“.

Americké ministerstvo zahraničí odmítlo zatím událost komentovat. Iránská delegace při OSN uvedla, že zatím neobdržela ohledně Zarífových víz jakékoliv oficiální vyjádření od USA ani od OSN.

Lidé v ulicích Íránu po smrti generála Sulejmáního

Sulejmání měl být v Iráku na oficiálním jednání na popud USA. Irák chce odchod Američanů, Trump odmítá a hrozí sankcemi

Zarif se chce v pátek zúčastnit zasedání Rady bezpečnosti OSN na téma dodržování charty OSN. Jeho cesta a návštěva pléna byly naplánovány ještě před posledním vzplanutím napětí mezi Washingtonem a Teheránem. Zasedání Rady bezpečnosti by Zarífovi umožnilo získat globální pozornost k veřejné kritice USA za zabití Sulejmáního.

Cílení na kulturní památky válečným zločinem

Americký ministr obrany Mark Esper také v reakci na dřívější slova Donalda Trumpa před novináři zdůraznil, že americká armáda nebude porušovat zákony ozbrojeného konfliktu zasahováním íránských kulturních památek, a odmítl tak slova amerického prezidenta. Na dotaz, zda by byl ochoten zaměřit se na kulturní památky, Esper reagoval slovy: „Budeme se řídit zákony ozbrojeného konfliktu.“

Americký prezident Donald Trump v souvislosti s vyhrocenou situací vůči Íránu tweetoval, že USA zacílily na 52 iránských lokalit, z nichž některé jsou na velmi vysoké úrovni a důležité pro Írán a íránskou kulturu, pro případ, že by Írán v odvetě zasáhl jakéhokoliv Američana nebo americké aktivum.

Cílení na kulturní památky v rámci vojenské akce je přitom podle mezinárodního práva považováno za válečný zločin, a to včetně rezoluce Rady bezpečnosti OSN podpořené Trumpovou administrativou v roce 2017 i podle Haagské úmluvy z roku 1954 o ochraně kulturních památek.

reklama

reklama