EU k migrantům: Vraťte se domů a dostanete dva tisíce euro

Evropská unie se rozhodla pomoci řeckým přeplněným ostrovům tím, že nabízí migrantům peníze, když se vrátí do své vlasti.
Pověstný tábor Moria na řeckém ostrovu Lesbos
Pověstný tábor Moria na řeckém ostrovu Lesbos
foto AP

Komisařka pro vnitřní záležitosti EU Ylva Johanssonová prohlásila: „Dohodli jsme se na dočasném programu dobrovolného návratu.“ Dodala, že finanční výpomoc bude platit pouze jeden měsíc a bruselská administrativa odhaduje, že na tuto nabídku by mohlo reagovat kolem pěti tisíc migrantů umístěných v přeplněných řeckých táborech. Navíc se nabídka týká pouze těch, kteří do Řecka dorazili před 1. lednem 2020. Program se nevztahuje na ty, kteří se v Řecku ocitli potom, kdy Turecko 28. února oznámilo, že umožní migrantům odejít do Evropy. Vzhledem ke kritické situaci a incidentům na hranici muselo Řecko vydat řadu kontroverzních opatření, včetně pozastavení azylového řízení a povinného návratu migrantů.

„Uprchlíci se nevrátí a samozřejmě se ani vrátit nemohou, ale ekonomičtí migranti, kteří zřejmě tuší, že nedostanou kladné rozhodnutí o azylu, ti by mohli mít o tento program zájem," uvedla komisařka Ylva Johanssonová.

Dobrovolné návraty se uskuteční za pomoci Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) a Evropské agentury pro kontrolu hranic (Frontex).

Fotografie dostatečně popisuje dění na řecko-turecké hranici

Erdogan: Mezi řeckými úřady a nacisty není rozdíl. Frontex zesiluje ostrahu hranic v Řecku

Unijní statistiky vyčíslují, že v současnosti pobývá kolem 37 tisíc utečenců na pěti řeckých ostrovech, které se staly jakousi branou pro vstup do Evropy.

Podobný program pro návrat uprchlíků již existoval a platil od roku 2016 do roku 2019. Během té doby se vrátilo 17 000 lidí do vlasti, a to zejména do Afghánistánu, Gruzie, Iráku a Pákistánu. Od loňského září začal fungovat nový program, který má trvat do konce roku 2022 a migranti ochotní vrátit se domů dostanou 370 euro.

Komisařka Ylva Johanssonová také včera ohodnotila celou situaci týkající se uprchlíků v EU: „Nejsme příliš dobře připraveni a stále nám chybí společná politika v oblasti migrační a azylové politiky. Pracuji na ni.“

Zatím nikdo o žádných kvótách pro přerozdělení uprchlíků v EU nemluví. Pouze Angela Merkelová přišla s plánem, aby evropské země přijaly 1000 až 1500 dětí uprchlíků, které se nachází v Řecku. Má se jednat o nemocné děti a ty, které jsou bez doprovodu a je jim méně než 14 let. K tomuto programu se již přihlásilo sedm zemí – Chorvatsko, Finsko, Francie, Německo, Irsko, Lucembursko a Portugalsko.

EU plánuje na květen konferenci, která se bude zabývat tím, jak nejlépe pomoci dětem a dospívajícím uprchlíkům a žadatelům o azyl.

reklama