EU za rovnoprávné platy mužů a žen: Evropská komise naplánovala pětiletou strategii, jak toho dosáhnout

Evropská komise ve čtvrtek přestavila strategii, jak zlepšit rovnost mezi ženami a muži. I když v tomto ohledu udělala Evropa v posledních desetiletí významné pokroky, ženy jsou stále oběťmi fyzického a sexuálního násilí a výplaty žen jsou stále podstatně menší. Výrazně změnit by to mohla pětiletá strategie.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
(ZDROJ: Pixabay)

reklama

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová a komisařka pro rovné příležitosti Helena Dlliová dnes představily pětiletou strategii pro rovnost mužů a žen. Zároveň unijní exekutiva spustí kampaň proti násilí na ženách a přetrvávání genderových stereotypů.

Podle statistik Evropské komise byla jedna ze tří žen v Evropské unii obětí fyzického nebo sexuálního násilí. Vysokoškolsky vzdělané ženy vydělávají v průměru o 16 procent méně než muži a jen 8 procent žen zastává nejvyšší funkce v největších firmách Evropské unie.

Strategie pro rovnost žen a mužů má stanovit klíčová opatření na příštích pět let. Závazná pravidla by měla zajistit platovou transparentnost, která by měla tuto situaci výrazně zlepšit. Brusel tuto problematiku dosud řešil prostřednictvím doporučení pro jednotlivé země v rámci hospodářských cyklů, ale nová strategie by měla zahrnout perspektivu rovnosti do všech oblastí politiky EU. Téměř polovina unijních států nemá žádná pravidla, která by umožňovala porovnat výši platů mužů a žen, což by se na základě chystaného návrhu komise mělo změnit.

„Navzdory všem nedostatkům je Evropa dobrou adresou pro ženy. Naše společnost prochází významnými změnami, stává se zelenější a digitálnější, a my musíme zajistit, aby ženy a muži měli stejné příležitosti a aby změny nerovnost dál neprohlubovaly,“ prohlásila Jourová, která má v komisi na starosti evropské hodnoty a transparentnost. Podle ní, ženy stále doplácejí na to, že se část života starají o děti či že se častěji věnují profesím, které jsou obecně méně placené. Kromě toho však narážejí i na to, že jim zaměstnavatelé za stejnou práci nabídnou horší podmínky než mužům.

„Naším cílem je zajistit, aby ženy nemusely překonávat další překážky, aby dosáhly toho, co muži mají jisté a místo toho mohly maximálně využít svého potenciálu,“ uvedla Helena Dalliová. Konkrétní podobu návrhu komise přichystá po sérii diskusí se zástupci členských zemí, zaměstnavatelů či zaměstnaneckých organizací.

Protože ženy v EU nečelí jen platové diskriminaci, ale i fyzickému a sexuálnímu násilí, měly by unijní země začít bezvýhradně plnit úmluvu Rady Evropy v boji proti domácímu násilí. Komise se podle Dalliové pokusí přesvědčit státy, které dosud tento pakt označovaný jako Istanbulská úmluva dosud neratifikovaly. Mezi touto šesticí jsou výhradně postkomunistické země včetně Česka či Slovenska.

 

Evropská komise, ČTK

reklama

reklama