Europol jde po krku serverům a webům Islámského státu

Belgické státní zastupitelství vydalo na podnět Europolu příkaz k zablokování několika serverů Islámského státu. Stejně tak byla zablokována řada účtů a webových stránek používaných jako „nová zbraň“.
video ISIS
video ISIS
foto youtube MSNBC

reklama

Europol, evropská bezpečnostní agentura, uvádí, že ještě později dodá další podrobnosti o své operaci vedené proti Islámskému státu. Tisková agentura Reuters zatím cituje jen mluvčího belgického státního zastupitelství Erica Van Der Sypta, který oznámil zablokování softwarových aktivit IS. Zmíněna je také islámská zpravodajská skupina Amaq News, její videa, publikace a její účty na sociálních médiích „podporující terorismus a násilný extremismus“.

„Pokud víme, IS na internetu již není. Uvidíme, jak rychle a pokud vůbec, se znovu objeví,“ řekl belgický mluvčí a dodal: „Mimo vojenských aktivit na bojištích v Sýrii a Iráku a útoků na evropské země vede islámský stát obrovskou bitvu na celosvětové síti, a to formou koordinované propagandy“.

Z tiskové zprávy Europolu lze vyčíst, že v boji proti propagandistickým operacím islámského státu spolupracuje evropská bezpečnostní agentura s devíti největšími světovými internetovými platformami, mezi kterými jsou společnosti Google, Twitter, Instagram a Telegram. „Europol předal platformám provozujícím online služby materiály k vyhodnocení za účelem zjištění, zda nejsou porušovány smluvní podmínky. Mezi uvedenými položkami byla propagandistická videa, publikace a účty sociálních médií,“ uvádí se v tiskovém prohlášení Europolu. Píše se také o společnosti Telegram, kde bylo nalezeno velké množství účtů islamistů, a podle zprávy se za rok a půl Telegramu podařilo většinu zlikvidovat.

Společnosti Google a YouTube jednaly s Europolem o výměně expertů a společném boji proti terorismu, ve kterém pokračují od vzniku organizace EU IRU (EU Internet Referal Unit). Tato unijní organizace si klade za cíl detekovat a vyšetřovat škodlivý obsah na internetu a sociálních médiích.

reklama

reklama