Europoslanci jsou proti zákazu olova pro myslivce a rybáře. „Hrozil by czexit,“ míní Konečná

Europoslanci jsou proti zákazu olova pro myslivce a rybáře

Rozhovor s šéfem českomoravské myslivecké jednoty Jiřím Janotou

Čeští myslivci a rybáři se obávají plošného zákazu olověné munice a rybářských olůvek, který by mohl v Evropské unii platit už v roce 2023. Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) argumentuje ochranou životního prostředí. Evropští poslanci ale zákaz nepodporují. Například podle Kateřiny Konečné (KSČM) by reálně hrozilo české vystoupení z Evropské unie.

„Šílenost, já myslím, že pokud chceme být druhou zemí, která odchází z Evropské unie, tak to bude přesně ve chvíli, kdy tohle vstoupí v platnost.“ Tak komentovala plán agentury europoslankyně Kateřina Konečná v rozhovoru pro Prima Online News přímo v Bruselu. Podle ní musí česká vláda a především český premiér do Evropy vyslat velmi silný signál, že tohle téma je velmi problematické pro Českou republiku. To podle ní zatím nikdo neudělal.

Strach rybářů, myslivců a držitelů zbraní přišel ve chvíli, kdy Evropská agentura pro chemické látky zveřejnila studii, kde navrhuje „omezení použití olova při střelbě v terénu mimo mokřady, munice v jakémkoli terénu, jakož i omezení použití olova v rybářském náčiní.“ Dosud se totiž mluvilo jen o zákazech olova v mokřadech. Agentura argumentuje tím, že se toxické olovo dostává do přírody, což ročně zabije jeden až dva miliony ptáků. Součástí studie je i plán, kde je zákaz datován na konec roku 2022.

Nová europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) se ale snaží uklidnit. „Nemáme ještě ani komisi, ta může mít libovolný postoj, může tu studii klidně celou zahodit a vůbec se jí nezabývat, anebo se na ní teda podívat, ale může ji implementovat úplně jinak,“ vysvětlila pro Prima Online News. Ona sama se zákazem také nesouhlasí. „Agentura nic nerozhoduje, já bych z ní tedy neměla takový vítr,“ poznamenala Gregorová.

Opatrnější je nově zvolený europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Podle něj se přípravy návrhu odehrávaly v utajení. „Teprve před měsícem jsem objevil dopis, ve kterém dva generální ředitelé Evropské komise žádají agenturu ECHA, aby připravila kompletní zákaz jak té olověné munice do zbraní s výjimkou armády, tak olova do rybářského náčiní,“ řekl s tím, že návrh je sice teprve na začátku, už teď je ale důležité proti němu nahlas vystupovat. Podle Vondry by zákaz byl ve výsledku pro přírodu dokonce škodlivý, protože s měkčím olovem se dá prý lépe zabíjet. „Když to nahradíte ocelí, tak budete více zraňovat a méně zabíjet,“ uvedl Vondra.

Tagy: