ONLINE: Češi a Lotyši v sobotu odvolili své zástupce do Evropského parlamentu. Na Slovensku a Maltě se volební místnosti uzavřou ve 22 hodin.

Volby do Evropského parlamentu v ČR skončily. Většina politiků odevzdala své hlasy již v pátek, volby neprovázel žádný větší incident. Výsledky voleb budou zveřejněny až v neděli po 23 hodině. Sledujte online reportáž redakce TV Prima.
eurovolby ilustrace
eurovolby ilustrace

reklama

Vážení čtenáři, dnešní živé online zpravodajství končí, proto se s vámi rozloučíme. Zítra stránky primazpravy.cz opět nezapomeňte otevřít, protože budeme živě zveřejňovat výsledky voleb. 

19:13 Na webových stránkách v Mirošovicích se objevily výsledky voleb. Obec je musela stáhnout. 

18:34 Souhlas s postavením kasina vyslovili v referendu lidé v Holubicích na Vyškovsku. Volit přišlo 64 procent oprávněných voličů, pro hernu s automaty se vyslovilo 67 procent z nich, proti bylo 33 procent voličů. ČTK to řekla členka petičního výboru Hana Procházková.

18:07 Bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes ráno odvolil a pak se pustil do kombajnu. 

 

17:55 Volby do Evropského parlamentu se obešly bez vážného incidentu i v Ústeckém kraji. "Víme pouze o zásahu lékařské služby kvůli tomu, že se dvěma členům volební komise udělalo špatně, ale to bývá při každých volbách," uvedla mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová pro ČTK. 

17:30 Zbývá sečíst posledních 100 okresků v ČR. 

 

17:26 Slovenský premiér Peter Pellegrini (SMER) a premiér Malty Josehph Muscat (sociální demokrat) už také odvolili. 

17:18 Ve Zlíně řešili strážníci městské policie v souvislosti s volbami jen drobné nedostatky, které se v několika případech týkaly nesprávného vyvěšení státní vlajky a v jednom případě umístění propagačního letáku kandidujícího politického uskupení v objektu, kde byla i volební místnost, uvedla to ČTK.  

16:54 Už bylo sečteno 12.470 z 14.766 okrsků.

 

16:34 Podle ČTK silně nadprůměrný zájem o volby do Evropského parlamentu letos zaznamenali v Holubicích na Brněnsku. Účasti, která se blížila 55 procentům, napomohlo souběžně konané místní referendum.

16:17 "Z našeho pohledu to byly naprosto bezproblémové volby. Nezaznamenali jsme žádný incident," uvedl k Evropským volbám pro ČTK náměstek ministra vnitra Petr Mlsna.

15.57 Předseda ODS Jan Zahradil poděkoval všem, kteří volili ODS.

 

15:53 ČSÚ už obdržel první data ve 14:24. Výsledky voleb budou oznámeny, ale až s ostatními zeměmi v neděli večer. 

 

15:47 "Teď už mohu nahlas říci, aniž bych se zpronevěřil stranické loajalitě : Za tzv. “tříštění sil” si můžeme my sami a bylo by nefér vyčítat to @EvropaSpolecne a @hnutihlas. Když někoho odmítáte za partnera, nemůžete mu klást za vinu, že do toho jde sám," uvedl bývalý předseda TOP09 Miroslav Kalousek. 

 

15:32 Na Slovensku by podle POLITICO Europe měl vyhrát Směr se třemi zástupci, hned v závěsu by potom měla být Sloboda a Solidarita (SAS) a Kotlebova LSNS. 

 

15:20 Podle předpovědi zpravodajské organizace POLITICO Europe by mělo 6 křesel získat hnutí ANO, 4 Piráti, 3 ODS, 2 SPD, 2 STAN/TOP09, 2 KSČM, 1 KDU-ČSL a 1 ČSSD. V tabulce také můžete vidět výsledek ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014.

 

15:09 Zatímci v České republice se před více než hodinou již uzavřely volební místnosti, tak na Slovesku budou volby pokračovat až do desáté hodiny večer. Volby dnes také probíhají v Lotyšsku a na Maltě. 

15:00 Předseda Pirátů Ivan Bartoš poděkoval všem svým voličům.

 

14:43 Zájem českých občanů o evropské volby byl letos zřejmě o něco vyšší než před pěti lety, píší České noviny. V Praze se pohyboval okolo třiceti procent.

14:20 Výsledky voleb po pondělním projednání Státní volební komisí nabydou oficiální podoby v úterý vyhlášením ve Sbírce zákonů. Od středy 29. května do pátku 7. června pak lze výsledky hlasování napadnout u Nejvyššího správního soudu. Podle předvolebních průzkumů společností Median, Kantar CZ a STEM/MARK by mělo vítězství v evropských volbách obhájit hnutí ANO, následováno Piráty a ODS. Křesla v Evropském parlamentu by měly získat rovněž koalice Starostů s TOP 09, SPD, ČSSD a KSČM, připomněla ČTK.

14:00 Právě byly v České republice uzavřeny všechny volební místnosti. Skončili pro ČR v pořadí čtvrté volby do Evropského parlamentu.

 

13:45 Chcete jít na večeři s Pavlem Teličkou? Na Facebooku hnutí HLAS můžete tipovat, kolik procent uskupení ve volbách získá (do neděle 22:59 hodin).

13:39 Do urny vhozený hlasovací lístek je platný i tehdy, když volič chybně zakroužkuje preferenční hlas více než dvěma kandidátům, připomněl Denník N. Pokud se volič takto splete, nebude se pouze brát ohled na preferenční hlasy.

11:57 Zřejmě největší volební účast bude u eurovoleb v Praze, kde se ve volebních okrscích zpravidla pohybuje okolo třiceti procent oprávněných voličů. Jinak by se celorepubliková účast měla blížit zhruba jedné pětině oprávněných voličů. Volby v České republice zatím probíhají bez větších komplikací, informovala ČTK.

11:38 Podle ČTK je se volební účast v krajích pohybuje nejčastěji mezi patnácti a jednadvaceti procenty. V Praze má být účast okolo 30 procent.

11:26 Michal Šebela z České televize sdílel tabulku průběžné volební účasti v Jihomoravském kraji. Ta je podle předpokladů u evropských voleb tradičně nízká.

 

11:04 Miroslav Kalousek na svém twitterovém účtu vyzývá své sledující, aby každý přemluvil alespoň jednoho „nevoliče“, aby šel k volbám, které mají tradičně nízkou účast.

 

10:20 Ačkoliv se v České republice uzavřou volební místnosti již dnes ve dvě hodiny po poledni, v rámci celé EU odvolí jako poslední Italové, a to až v neděli v jedenáct večer. Volby jsou výjimečné také tím, že v jejich průběhu Český statistický úřad neuveřejňuje průběžné výsledky. „V těchto volbách nebudou zveřejňovány průběžné výsledky. Dílčí výsledky voleb nesmí zveřejňovat ani členové okrskových volebních komisí,“ uvedl pro Českou televizi mluvčí ČSÚ Jan Ciesler.

9:15 V některých obcích se souběžně s volbymi do Evropského parlamentu konají také lokální referenda. V Holubicích na Vyškovsku například lidé kromě eurovoleb rozhodují o umístění výherních automatů v tamním kasinu. V Lovčicích na jižní Moravě zase voliči rozhodují o budoucím povrchu rekonstruované hlavní silnice nebo v Praze Běchovicích o stavbě nového parkoviště.

9:05 Kromě České republiky se dnes konají volby do Evropského parlamentu i na Slovensku, v Lotyšsku a na Maltě. Včera se odvolilo v Irsku, ve čtvrtek ve Velké Británii a v Nizozemsku. Ve většině zemí Evropské unie se bude volit až zítra.

8:00 Dnes byly v osm hodin ráno v tuzemsku opět otevřeny volební místnosti, do nichž mohou voliči přijít dát svůj hlas jednomu z 841 kandidátů do Evropského parlamentu, kteří byli nominováni doposud nejvyšším počtem 39 stran, hnutí nebo koalic. Volební místnosti se uzavřou ve 14:00 hodin. Výsledky však budou vzhledem k celoevropskému formátu zveřejněny až v neděli před půlnocí.

 

Pátek 24. května 2019

20:24 Ve vysílání České televize potvrdil náměstek ministra vnitra Petr Mlsna, že volby do Evropského parlamentu probíhají v České republice bez problémů.

20:13 "Kostky jsou vrženy," citoval údajný Caesarův výrok lídr Pirátů Marcel Kolaja.

 

19:30 Evropských voleb se dnes zúčastnila i ministryně práce Maláčová.

 

18:51 K volbám dorazil i prezident Liberlandu a lídr kandidátky Svobodných Vít Jedlička. 

Jedlička
Jedlička

18:37 Bývalý český premiér Mirek Topolánek si už včera zakroužkoval Edvarda Kožušníka z kandidátky ODS. 

 

18:30 Předseda KSČM Vojtěch Filip věří, že se voličská účast zvedne alespoň and 20 procent. "Je důležité, aby lidé za sebe nenechali rozhodovat jiné a těch 18,5 procenta před pětilety, předposlední v EU, nebylo určitě nejlepší vysvědčení." 

18:26 "Naši občané mají konečně šanci něco v Evropě skutečně změnit," řekl předseda ODS Petr Fiala, který zároveň doufá, že se ODS bude díky voličům podílet na reformě EU. 

18:06 Jiří Ovčáček potvrdil, že prezident Miloš Zeman volil ČSSD. 

 

17:56 Předseda KDU-ČSL Marek Výborný odvolil v Heřmanově Městci na Chrudimsku. ČTK řekl, že by si přál změnu. Česká republika by neměla sedět v poslední lavici a nebýt jen zemí, která si pořád jen na něco stěžuje.

 

17:54 Selfíčko si po odvolení udělal předseda Pirátů Ivan Bartoš se svojí ženou Lýdií.

 

17:32 V Mladé Boleslavi odvolil šéf ČSSD Jan Hamáček.

 

17:26 Piráti vložili do volebního lístku tajenku.

 

17:20 Podle ministerstva vnitra přijde k volbám kolem 20 procent voličů. 

17:09 Karel Schwarzenberg sice přišel do volební místnosti s hůlkou, ale pak už odcházel bez ní. Zůstala totiž za plentou. Na videu splývá s nohou volební zástěny. Hlavně, že ale volební hlas čestného předsedy poslaneckého klubu TOP 09 zmizel i s obálkou v urně.


 

16:51 Petr Fiala vhodil už také hlas do volební urny. Předseda ODS odvolil v brněnských Černých polích.

 

16:33 Podle předsedy SPD Tomia Okamury je "Evropský parlament jediné místo, kde můžeme budoucnost ČR ovlinit."

 

16:23 Svůj hlas ve volbách odevzdal i předseda TOP 09 a lídr společné kandidátky STAN a TOP 09 Jiří Pospíšil. Rozhovor s Pospíšilem si můžete přečíst zde

16:14 Lístek do urny hodil i lídr hnutí STAN Stanislav Polčák. 

 

16:07 "Díky všem, kterým není Evropa lhostejná. Pojďme volit! Byla to jízda!," poděkoval a zároveň vyzval lídr kandidátky Pirátů Marcel Kolaja

 

16:05 Na obecním úřadu v Sýkořicích vhodil dnes svůj volební hlas v eurovolbách i Karel Schwarzenberg, čestný předseda poslaneckého klubu TOP 09. A v Českých Budějovicích odvolil i předseda KSČM Vojtěch Filip.

15:56 V Libni odvolil krátce po 14 hodině i předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Podle něj je volební účast ve hvězdách. "Doufám, že si lidi uvědomí, že to jsou klíčové volby a účast bude tentokrát co nejvyšší. Jde o to, zda-li si zachováme svobodu a suverenitu nebo se rozplyneme v multikulturním světe EU", řekl novinářům.

15:54 "Evropská unie se musí změnit," řekl premiér Andrej Babiš

 

 

15:44 Přečtěte si exkluzivní rozhovor s Janem Zahradilem

15:39 Svůj hlas už odevzdal na Praze 6 i lídr eurokandidátky ODS Jan Zahradil. Odvolili už i předseda s místopředsedou STAN Vít Rakušan a Jan Farský.

15:35 Občanskou povinnost již splnila i ministryně financí Alena Schillerová 

 

15:30 "Není to souboj dobra proti zlu. Je to o tom, zda nás budou zastupovat kompetentní lidé," řekl předseda TOP09 a lídr kandidátky Jiří Pospíšil 

 

15:30 "Zvolte si europoslance, který zosobňuje vaše preference," radí Pavel Poc

 

15:11 Premiér Andrej Babiš dorazil k volební místnosti ještě před jejím otevřením. A tak s manželkou Monikou a ochrankou čekal chvíli na schodišti. Když vyšel zpoza plenty několikrát se pokoušel volební obálku vhodit do urny. Bohužel otvor v ní byl menší a tak obálku jednoduše přeložil a vzápětí poradil to samé i své manželce.

Paní Babišová zvolila pro tuto příležitost bílé šaty s černými puntíky a černým páskem od americké módní návrhářky Caroliny Herrera.

 

14:49 Předseda SPD Tomio Okamura už také odvolil

 

 

14:46 Prezident Miloš Zeman odvolil se svou Ivanou. Před novináři a televizními štáby okomentoval i svůj zdravotní stav. "Dnes se mi dobře chodí a kdyby něco, je tu i židlička". I s členkou komise si vyměnil pár slov, potkávají se u voleb už léta. Dnes si připomněli, že jsou stejný ročník narození.

14:31 Prezident Miloš Zeman právě odvolil


14.04 ŽIVĚ: Brífink s Andrejem Babišem po jeho odvolení do Evropského parlamentu

 

Kdy můžu jít volit?

Volební místnosti se otevírají dnes ve dvě hodiny odpoledne a zavírají se v deset hodin večer. Během soboty mohou Češi volit od dvou hodin odpoledne do deseti hodin večer.

Kdo může volit?

Všichni občané starší 18 let.

Kam mám jí volit?

Pokud jste si nenechali vystavit volební průkaz, tak můžete jít volit pouze do svého volebního obvodu na základě trvalého bydliště.

Koho můžu volit?

Pokud žiji v ČR, tak jednu ze čtyřiceti českých stran a uskupení.

Jak mám volit?

Hlavně si s sebou musíte vzít průkaz totožnosti. Můžete volit stranu (bez kroužkování), nebo zakroužkovat maximálně dva kandidáty z jedné strany.

Kolik procent hlasů musí strana dostat, aby se dostala do Evropského parlamentu?

Strany musí překročit 5% hranici, to platí i pro koalice. V případě tzv. přednostních hlasů (kroužkování) musí kandidát obdržet alespoň 5 % přednostních hlasů z celkového počtu, aby mu byl mandát přidělen přednostně.

Jak se hlasy přepočítávají na mandáty?

Hlasy se přepočítávají na mandáty tzv. d’Hondtovou metodou, přičemž ČR je jeden volební obvod. V každém státě je systém přepočtu hlasů jiný.

Kolik bude ČR zastupovat poslanců v Evropském parlamentu?

ČR bude zastupovat stejný počet poslanců jako například Belgii, 21. Dohromady v EP sedí 751 poslanců. Nejvíce poslanců má Německo (96), nejméně potom Malta (6).

Proč mám jít k volbám do Evropského parlamentu?

Protože Evropský parlament schvaluje právní předpisy Evropské komise, volí předsedu Komise a schvaluje složení Komise. Evropské komisi může také vyjádřit nedůvěru. V neposlední řadě se podílí na sestavení rozpočtu EU a interpeluje Komisi i Radu, viz grafika níže.

graf eu-volby 1
graf eu-volby 1

Jaké strany jsou v Evropském parlamentu?

Národní strany se v Evropském parlamentu spojují v jednotlivých frakcích. Momentálně je v Evropském parlamentu sedm frakcí: EPP – Evropská lidová strana, SD – Strana evropských socialistů, ECR – Evropští konzervativci a reformisté, ALDE – Aliance liberálů a demokratů, GUE/NGL – Evropská radikální levice, EFA – Zelení, EFDD – Evropa svobody a přímé demokracie, ENF – Evropa národů a svobody a nezařazení poslanci.

Graf eurovolby
Graf eurovolby

Dalibor Zítko

reklama

reklama