Evropě hrozí zvýšené riziko exotických infekčních onemocnění. Může za to globalizace, urbanizace i změny klimatu

Odborníci na infekční onemocnění varují Evropany, aby se připravili na zvýšené riziko onemocnění šířených komáry a klíšťaty. Podle nové studie zvýšené riziko souvisí s několika faktory. Například změnou klimatu, rostoucím obchodem nebo cestováním, uvedla agentura DPA.
Ilustrační foto: Komár tygří
Ilustrační foto: Komár tygří
Pixabay

reklama

Podle nové zprávy expertů zaměřujících se na infekční choroby v Evropě má větší rozšíření komárů za následek vypuknutí horečky dengue ve Francii a Chorvatsku, malárii v Řecku, západonilskou horečku v jihovýchodní Evropě – mimo jiné i v České republice – a virus chikungunya v Itálii a Francii.

Riziko teplejšího a vlhčího podnebí

Teplejší a vlhčí podmínky v současné Evropě mohou podle expertů poskytnout ideální podmínky pro asijské tygří komáry (Aedes albopictus) známé šířením virů, které způsobují právě horečku dengue nebo chikungunya napříč jihovýchodní Asií. Dříve byl přitom přenos podobných nemocí do značné míry omezen na tropické a subtropické oblasti, protože mrazivé teploty larvy a vajíčka komárů zabíjejí.

„Středomořská Evropa je nyní částečně tropickým regionem, kde je již etablován hmyz přenášející mikrobiální látky, jako je například tygří komár,“ uvedl spoluautor studie Giovanni Rezza, ředitel oddělení infekčních nemocí na Nejvyšším zdravotnickém institutu v Římě.

Ilustrační foto

Západonilská horečka se v Chorvatsku dál šíří: Za týden přibylo 10 případů, starší muž na nemoc zemřel

Klimatické změny nejsou jediným, ani nejvýraznějším faktorem

„Agentury veřejného zdravotnictví musí zlepšit dohled, například prostřednictvím systémů včasného varování, a zvýšit povědomí o potenciálních rizicích mezi zdravotnickými pracovníky a širokou veřejností,“ doplnil druhý spoluautor Jan Semenza.

Podle něj pak klimatické změny nejsou jediným, dokonce ani hlavním faktorem ovlivňujícím nárůst výše zmíněných infekčních chorob napříč Evropou. Dalšími faktory jsou třeba globalizace nebo urbanizace.

Sající komáří samička

Čeští komáři, západonilská horečka a šíření poplašné zprávy

Budoucí zátěž nemocí pro Evropu těžko predikovat

Výzkumníci uvedli, že je obtížné předpovědět budoucí zátěž těchto nemocí, jelikož záleží na interakci řady různých faktorů, jako jsou vysoké teploty, mezinárodní cestování, na počasí citlivé patogeny a adaptace na změny klimatu.

Zjištění byla před několika dny prezentována na Evropském kongresu klinické mikrobiologie a infekčních nemocí v Amsterdamu.

reklama

reklama