Evropská komise zmrazila Česku dotace pro podnikání

Evropská komise pozastavila Česku dotace za 114 miliard korun. A to pro operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, který spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Komise k tomuto razantnímu kroku sáhla po zjištění, že v dotovaných projektech je až 14% chybovost.
10. 4. 2018 ZPRÁVY: EVROPSKÁ KOMISE ZMRAZILA ČESKU DOTACE PRO PODNIKÁNÍ
10. 4. 2018 ZPRÁVY: EVROPSKÁ KOMISE ZMRAZILA ČESKU DOTACE PRO PODNIKÁNÍ

reklama

Komise pozastavila čerpání peněz pro Českou republiku u třetího největšího operačního programu, který tu vůbec máme. A to operační program Podnikání a inovace. Komise si nechala udělat vlastní audit a zjistila, že tu je 14% chybovost. Přitom komise považuje za alarmující už chybovost 5%.

„V pátek jsme obdrželi dopis z Evropské komise, která nás seznámila s pozastavením výplaty těchto operačních programů. Programy pro uklidnění byznys prostředí běží, ale jsou hrazeny a budou hrazeny po tu dobu projednání z národních zdrojů,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (ANO).

Vzpomínka na slovenského novináře Jána Kuciaka

Vydírání, evropské dotace, napojení na politické špičky: Vyšel nedokončený článek zavražděného novináře o italské mafii na Slovensku

Zastavení dotací by se nemělo dotknout už běžících projektů

„Projekty běží dál. Evropská komise je zatím neproplácí. Neproplácí je proto, že v rámci kontrolovaného vzorku zhruba 30 projektů se propočítala chybovost. V kontextu nejbližších dní se domluvíme s Evropskou komisí, jak dál, tak aby certifikace se znovu rozběhla,“ vysvětlil jednatel poradenské agentury AG GRANT.CZ Pavel Sehnal s tím, že čerpání by se už nemělo dotknout projektů, které se rozjely. Sama si ověřila, že i v úterý peníze na účet firem, kterým pomáhá, dorazily.

Problém to ale bude u čerpání financí do budoucna. „Může to ohrozit i chod naší společnosti, protože jako poradenská agentura snažíme se vyjít klientům vstříc. Neseme s nimi nějaké riziko té podané žádosti. Valná většina naší odměny je právě nějaká odměna za úspěch. V případě kdy žádost je schválena,“ doplnil náměstek ministerstva průmyslu a obchodu pro řízení sekce Fondů EU Marian Piecha.

Podle ministerstva, které si taky nechalo zhotovit svůj vlastní audit, chyby vznikly mezi roky 2015 a 2017. Ministerstvo teď chce najít viníky a chce je potrestat.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!