Evropská unie má nacistické kořeny, tvrdí Okamura. Odkazuje na nepravdivé informace

Tomio Okamura ve svém facebookovém příspěvku tvrdí, že návštěvníky u vstupu návštěvnického centra Evropského parlamentu v Bruselu uvítá citát, který označuje národní suverenitu za největší zlo. Příspěvek má stovky sdílení a komentářů, deska s nápisem se přitom u vstupu nenachází. Okamura odkazuje na roky starou, vyvrácenou dezinformaci.
Evropská unie má nacistické kořeny, tvrdí Okamura. Odkazuje se přitom na nepravdivé informace
Evropská unie má nacistické kořeny, tvrdí Okamura. Odkazuje se přitom na nepravdivé informace
Facebook / Tomio Okamura

reklama

„V návštěvnickém centru Evropského parlamentu Vás uvítá prohlášení: ,Národní suverenita je kořenem nejhroznějšího zla naší doby... Jediným konečným opatřením proti tomuto zlu je federální unie,” stojí v příspěvku, který má stovky sdílení a komentářů.

 

 

Desku ale ve vstupní hale návštěvnického centra v Bruselu nenajdete. Nachází se totiž v jedné části prohlídky spolu s dalšími dvaceti citáty od různých osobností.

„Citát se nachází v části nazvané ,Začátky’ v historické sekci Parlamentaria. Je jedním z 20 citátů různých osobností z let 1914-1949. Jedná se o jejich vize budoucnosti Evropy,” sdělilo pro TV Prima ředitelství Parlamentaria.

Návštěvnické centrum umožňuje veřejnosti nahlédnout do historie evropské spolupráce. Lidé se tam mohou také dozvědět, jak parlament funguje a jakým výzvám čelí dnes.

Okamura se odvolává na britský deník The Telegraph, ten o citátu ale v uplynulé době neinformoval. Jedná se tak s největší pravděpodobností o více než tři roky starý komentář, který na webu vyšel v dubnu 2016.

Stejnou informaci sdílel před dvěma lety ve svém komentáři politolog Alexander Tomský, který kandidoval za stranu Realisté v Pardubickém kraji. Tehdy se proti tomu ohradil europoslanec Luděk Niedermayer.

Ten ve svém článku o dezinformacích Tomského tvrzení vyvrátil. Niedermayerovi stážisté měli osobně zkontrolovat, zda se nápis v centru nachází, a došli k závěru, že nikoli.

„Zmíněný citát lze nalézt mezi několika dalšími citáty na jedné zdi historické části expozice parlamentního muzea (Parlamentária), navíc je z období, kdy se v Evropě schylovalo k válce, tedy z úplně jiné doby, než jsou současná léta míru a prosperity,” píše europoslanec.

Citát pochází z pamfletu The ending of armageddon z roku 1939, jeho autorem je Lord Lothian (Philip Kerr).

Tomio Okamura a jeho hnutí se proti Evropské unii vymezuje dlouhodobě. Podle něj je potřeba se postavit „diktátu z Bruselu” a bránit národní suverenitu. V minulosti dokonce navrhl, aby Česká republika opustila Evropskou unii po vzoru Británie.

 

Štěpán Sochor

reklama

reklama