Evropské dálnice čeká největší nápor motoristů za celé léto. Předpokládají se velké dopravní komplikace

27. 7. 2017 ZPRÁVY: Evropské silnice čeká dopravní kolaps. Nevyjíždějte, radí odborníci
27. 7. 2017 ZPRÁVY: Evropské silnice čeká dopravní kolaps. Nevyjíždějte, radí odborníci

reklama

Mnohakilometrové kolony a několikahodinové zpoždění. To je během letních měsíců poměrně častý obrázek na všech evropských dálnicích, které nezvládají nápor turistů cestujících k moři na dovolenou. Situace během nadcházejícího víkendu by ale měla být ještě horší.

Německý autoklub ADAC na svých internetových stránkách vyvěsil varování pro všechny motoristy, ve kterém radí řidičům, aby své plánované odjezdy odložili, pokud to bude možné: „Zůstaňte doma, pokud není nezbytné, abyste svou dovolenou zahájili nyní. Zácpy se mohou tento víkend vyhrotit.“

Ve dvou spolkových státech začínají prázdniny

Jedním z důvodů očekávaného kolapsu jsou začínající letní prázdniny ve dvou velkých jihoněmeckých spolkových státech Bavorsko a Bádensko-Württembersko. V nich žije dohromady více než 20 milionů obyvatel.

Z toho důvodu se kolony očekávají už v Německu. Nejhorší by měla být situace na dálnici A9 protínající Berlín, Norimberk a Mnichov a dále také na dálnici A82, která spojuje německá města Stuttgart a Singen.

 

Takto může vypadat zácpa na německé dálnici

Mimo Německa by se dlouhé kolony měly dále objevit i na území Rakouska a Itálie. V prvním případě bude potřeba mít pevné nervy především při cestě po A10 ze Salzburgu do Slovinska nebo při průjezdu přes A1 mezi Vídní a Lincem. Uvedl to rakouský autoklub ÖAMTC.

I v Itálii se očekává dopravní kolaps zejména na dvou dálnicích. Kromě té s označením A22, která protíná Brennerský průsmyk, je to také dálnice A23. Ta je hlavní branou k severní části Jaderského moře, které je častou cílovou destinací českých turistů.

Zácpy v Maďarsku kvůli závodům F1

Ústřední automotoklub České republiky (ÚAMK) zase varuje české řidiče před víkendovou cestou do Maďarska. Na zdejším okruhu Hungaroring nedaleko města Mogyoród se totiž o víkendu pojede závod formule 1.

Pořadatelé této akce očekávají desítky tisíc diváků z České republiky, Slovenska i Rakouska, takže je na místních dálnicích velká pravděpodobnost tvorby kolon nejen kvůli lidem mířícím na letní dovolenou. „Kdo tedy může, ať přehodnotí své plány a vůbec se v pátek a sobotu nevydává na evropské silnice. Doprava bude kritická,“ poradil motoristům skrze ČTK Oldřich Vaníček, prezident ÚAMK.

Cestu do Chorvatska zkomplikují hraniční kontroly

Klidnou cestu si neužijí ani turisté mířící do Chorvatska. Kritický stav se očekává jak na dálnici A1, která vede z Rakouska, skrze Lublaň až k městu Koper, tak na dálnici A2, po které se z Lublaně jezdí směrem do chorvatského Záhřebu. Komplikace se pak podle všeho objeví i na vedlejších silnicích E59 a E61.

Řidiči si příliš neoddechnou ani po příjezdu k chorvatským hranicím. Tam bude doprava stát jak kvůli dálničním mýtným branám, tak kvůli hraničním kontrolám. Chorvatsko totiž zatím stále nepatří do schengenského prostoru. Velký nápor motoristů se pak čeká zejména kolem pobřeží a na spojnicích turisticky nejoblíbenějších měst Záhřeb, Zadar, Split, Pula a Rijeka.

 

Autor: Šimon Pilek, ČTK

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!