Evropské včely v ohrožení? Z Asie sem míří sršní zabiják

Sršeň asijská míří do Evropy. Zatímco pro člověka nepředstavuje velké riziko, pro evropské včely může být výskyt invazivního druhu sršně z Asie velkým nebezpečím. Informaci poskytl server BBC.
ilustrační foto
ilustrační foto
Pixabay

reklama

Invazivní druh sršně z Asie byl nedávno spatřen v britském městě Bury. A o dalším šíření odborníci nepochybují. Podle nich by se moha takhle sršeň do čtyř let objevit i u nás v ČR.

Lidé se však nemusejí obávat, že by tato asijská „potvůrka“ byla pro člověka více nebezpečná než sršně, které známe. Setkání se sršní asijskou je nepříjemné, ale rozhodně ne životu nebezpečné.

Na pozoru by se ale měly mít místní včely. Ty si totiž nejsou schopny svůj úl před sršní asijskou dostatečně ochránit. Podle odborníků by jedna asijská sršeň mohla denně zabít i 50 včel.

Včelky v plástvi

Včely se staly závislé na pesticidech! Lidstvo má problém...

Asijský druh sršně s názvem Vespa velutina má zcela tmavé tělo a dělnice mají zhruba dva centimetry, královna až tři. Je také více agresivní, a to jak vůči člověku, tak i vůči včelám. Jejím charakteristickým znakem je také nesmírná vytrvalost v pronásledování nepřítele.

„Zatímco sršeň asijská nepředstavuje větší riziko pro lidské zdraví než včely, jsme si vědomi škod, které může způsobit včelím koloniím,“ poznamenala pro BBC profesorka Nicola Spenceová z britského ministerstva životního prostředí.

Včelaři by tak měli začít přemýšlet, jak zabezpečit úly, aby předešli případným ztrátám. Podle odborníků by zmiňovaná sršeň neměla včely úplně vyhubit, ale jen snížit jejich počet. Do jaké míry ale nyní není jasné.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!