Evropsko-ruská mise na Mars byla odložena, jedním z důvodů je koronavirus

Ruské a evropské kosmické agentury oficiálně oznámily na svých webových stránkách odložení druhé mise na Mars. Start sondy Rosalind Franklin do vesmíru se měl odehrát v období mezi 25. červencem a 13. srpnem letošního roku, k Marsu pak měla dorazit v březnu 2021. BBC informovala, že problémy týkající se mise tkví především v problematickém vývoji padáku k přistání na Marsu a především v pozastavení prací v rámci pandemie koronaviru.
EXOMARS
EXOMARS
ESA

reklama

Jelikož je mise ze Země na Mars možná pouze tehdy, jsou-li planety vůči sobě příznivě postaveny, další příležitost vyslání sondy se neobjeví až do roku 2022. Testování potřebné k dosažení jistoty v rámci bezpečného přistání sondy na Mars totiž nebylo dokončeno do stanoveného data, uvedly ve čtvrtek kosmické agentury na svých webových stránkách. Práci inženýrů prý značně ovlivnila omezení spojená s koronavirem, uvedla BBC.

„Rozhodli jsme se odložit misi na Mars na rok 2022. Je to především kvůli tomu, že chceme všechny systémy ExoMars důkladně prověřit,“ oznámil generální ředitel ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. ,,Jsem přesvědčen, že kroky, které my a naši evropští kolegové podnikáme k zajištění úspěšnosti mise, jsou správné a nepochybně přinesou pouze pozitivní výsledky pro realizaci mise," dodal.

Generální ředitel evropské kosmické agentury Jan Wörner dodal, že koronavirus měl přímý dopad na přípravy mise: „Protože se lidé z různých průmyslových odvětví v Rusku, v Itálii a ve Francii nemohou pohybovat do potřebných míst jako donedávna, dopad na misi je velký. Netvrdím, že koronavirus je jediným důvodem, ale má to velký dopad.“

Spuštění mise ExoMars na konci roku 2022 znamená, že sonda Rosalind Franklin přistane na Marsu v roce 2023. Sonda byla zkonstruována, aby se pokusila odhalit možný život, minulost, nebo současnost na tzv. ,,Rudé planetě‘‘.

První mise na Mars proběhla v roce 2016, kdy byla na oběžnou dráhu Marsu dopravena sonda, která k jeho povrchu vypustila evropský modul. Během sestupu však havaroval a mise byla neúspěšná.

reklama

reklama