Evropský parlament jako semeniště sexuálního obtěžování? Mladé stážistky se rozpovídaly

Po obřím sexuálním skandálu Harveyho Weinsteina, který otřásl nejen Hollywoodem, něco podobného může zasáhnout také EU. Britský deník The Times totiž získal výpovědi mladých žen, které označují Evropský parlament za semeniště sexuálního obtěžování. Někteří poslanci prý své stážistky osahávají a dokonce před nimi i masturbují.
Evropský parlament
Evropský parlament
FTV Prima

reklama

Útočníky mají být europoslanci napříč politickým spektrem. Údajně jsou mezi nimi také bývalí ministři. „Nejdříve mě hladil po vlasech, pak na krku a sjížděl stále níž po zádech… Úplně jsem zkameněla,“ popsala deníku svoji zkušenost se zhruba 60letým předním členem Evropského parlamentu mladá zaměstnankyně instituce.

A není zdaleka jediná, dívek, které se rozhodly zveřejnit své údajné špatné zkušenosti s některými politiky, je více než 10. The Times nezveřejnil jejich identitu. Mladé ženy se totiž obávají o svoji kariéru a také se chtějí vyhnout případnému soudnímu sporu s jejich údajnými trýzniteli. Sexuální aféra Harveyho Weinsteina, o jehož praktikách veřejně vypovídaly desítky hereček, je ale inspirovala a rozhodly se promluvit také.

Osahávání i masturbování

V článku nepadla ani jména údajných útočníků. Jedno jméno ale přeci jen bylo zveřejněno- redakce obdržela textovou zprávu, kterou měl 25leté asistence svého kolegy zaslat 71letý Yves Cochet, současný europoslanec za Zelené. „Vím, je to klišé, že starý muž zve mladou ženu. Bojíš se, co by tomu lidé řekli,“ stojí prý v smsce, kterou bývalý francouzský ministr životního prostředí reagoval na odmítnutí jeho pozvání na večeři, na které si chtěl s mladou ženou promluvit o jejích „vášních, snech a představách“.

Podle dalších výpovědí pak jeden europoslanec dokonce masturboval před mladou asistentkou jiného člena parlamentu. Mezi chlípníky mají být také dva němečtí poslanci. Jeden prý svoji asistentku neustále pronásledoval a dělal jí „neslušné návrhy“, druhý se měl nevhodně dotýkat asistentky svého kolegy.  

Jak se Reese Witherspoon proměnila od své první velké role? - Obrázek 7

Kauza kolem sexuálního obtěžování v Hollywoodu nabírá na obrátkách: Herečka Reese Witherspoonová odhalila její tajemství

Ke kauze už se vyjádřila také britská členka poradního výboru zabývajícího se stížnostmi na obtěžování mezi akreditovanými parlamentními asistenty a poslanci Evropského parlamentu a prevencí obtěžování na pracovišti. „Je to těžké, sedět tu, poslouchat ta obvinění, co se tu údajně odehrává za zavřenými dveřmi kanceláří… Europoslanci mají politickou moc a občas se chovají velmi nevhodně,“ nechala se slyšet Cathrine Bearderová.

Námi oslovení čeští politici, kteří zastávají či zastávali funkci europoslance, o takovýchto případech obtěžování dle svých slov neslyšeli.

„Možná to je něco podobného, jako když tehdy britští novináři přišli s tím, že se tu podle vzorků odebraných v kanalizaci užívají drogy. V Evropském parlamentu je zaměstnáno přes osm tisíc lidí, takže se to vyloučit nedá. Ale nevím o tom,“ řekl pro Primazprávy.cz český europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

S reakcí už přišla také samotná instituce. Podle Zdechovského je na úterní plenární zasedání zařazen také bod „Boj proti sexuálnímu obtěžování a zneužívání v EU“.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!