Evropský parlament schválil brexitovou dohodu o vystoupení Velké Británie z EU

Europarlament dnes schválil vyjednanou brexitovou dohodu, která umožní Velké Británii v pátek vystoupit z EU. Následovat bude 11měsíční přechodné období, během kterého obě strany dojednají budoucí vztahy.
Evropský parlament
Evropský parlament
FTV Prima

reklama

Evropský parlament velkou většinou hlasů schválil brexitovou dohodu. Poslanci podpořili smlouvu, která umožní páteční odchod Británie z EU. Celkem hlasovalo 683 europoslanců, pro bylo 621, proti 49 a třináct se zdrželo hlasování.

Ve čtvrtek musí ještě hlasování potvrdit zástupci členských zemí. V pátek o půlnoci pak může Velká Británie po 47 letech Evropskou unii spořádaně opustit. Následující necelý rok budou obě strany jednat o budoucích vztazích.

Hlasování předcházela emotivní debata. „Není to volba pro nebo proti brexitu, ale volba pro nebo proti spořádanému brexitu,“ zdůvodnil před hlasováním brexitový koordinátor EP Guy Verhofstadt, proč je v zájmu EU i Británie, aby dohoda vstoupila v platnost.

Brexitový vyjednavač také řekl, jak píše BBC, že je smutné sledovat odcházet zemi, která v minulosti dvakrát obětovala vlastní krev ve dvou světových válkách k osvobození Evropy. Předsedkyně Europarlamentu Ursula von der Leyenová dodala, že je ratifikace dohody „pouze prvním krokem“ k novému partnerství mezi EU a Velkou Británií.

Podle europoslanců, kteří se rozhodli dokument podpořit, schválená dohoda zabrání vzniku tvrdé hranice mezi Irskem a Severním Irskem, ochrání ekonomiku celého irského ostrova a zajistí integritu jednotného trhu EU, což byly tři hlavní podmínky Bruselu.

 

Autor: ČTK, iPrima.cz

reklama

reklama