Evropští lídři se dohodli na rozpočtu EU na příští rok. Jde o téměř čtyři biliony korun

Zákonodárci a zástupci vlád osmadvaceti členských zemí Evropské unie se dohodli na rozpočtu EU na příští rok. Jeho výdaje v roce 2020 mají v přepočtu dosahovat téměř čtyř bilionů korun. Lídři EU požadovali vyšší finanční prostředky na boj s klimatickou změnou nebo nezaměstnaností mladých, informovala zahraniční média.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
@PLPermRepEU/Twitter

reklama

Diplomaté a poslanci Evropského parlamentu o dosažení dohody informovali v pondělí večer. Na příští rok souhlasili s objemem výdajů ve výši 153,6 miliard euro (zhruba 3,9 bilionu korun).

V pondělí večer oznámena dohoda

Zástupci členských zemí EU požadovali původně rozpočet ve výši 153,1 miliardy eur, zatímco zákonodárci Evropského parlamentu tlačili na výdaje ve výši 159,1 miliardy eur. V přepočtu tedy Evropský parlament požadoval asi o 153 a půl miliardy korun více. Ačkoliv v pátek k dohodě ještě nedošlo, tak v pondělí navečer již byla oznámena shoda.

Členské státy také vyčlenily 4 miliardy eur (zhruba 102 miliard korun) na nepředvídatelné události, jako jsou například možné náklady s britským odchodem z EU bez dohody, nebo potřeba dalších finančních prostředků pro Turecko v souvislosti s uprchlíky.

Neziskovka Pulse of Europe

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: EU dá desítky miliard neziskovkám jako „protiopatření proti euroskepticismu a protievropským politickým silám“ aneb jak sami sponzorujeme propagandu

Prostředky pro Turecko jen do určitých oblastí

Ořezány byly například finanční prostředky pro Turecko, které je kandidátskou zemí Evropské unie, ve srovnání s původními plány zhruba o 85 milionů euro (zhruba 2 miliardy korun), uvedla pro agenturu DPA parlamentní zpravodajka Monika Hohlmeierová.

V souvislosti se stavem země v oblastech, jako jsou právní stát a svoboda tisku, mají být podle EU finanční prostředky z rozpočtu poskytnuty pouze pro oblast občanské společnosti, program Erasmus a na zajištění syrských uprchlíků.

Nemalé administrativní náklady

EU se rovněž chystá stanovit další dlouhodobý výdajový plán od roku 2021, který by na dalších sedm let měl přesáhnout jeden bilion eur (tedy přes pětadvacet bilionů korun). Rozpočet na příští rok je totiž posledním v současném fiskálním plánu.

Ačkoliv většina výdajů proudí v nejrůznějších formách, jako jsou zemědělské dotace, podpora chudších regionů nebo programy výzkumu a vzdělání, zpět do členských zemí, tak například v rozpočtu na letošní rok bylo téměř deset miliard eur (přes 250 miliard korun) vyčleněno na administrativu/správu.

reklama

reklama