Evropu sužují velmi silné mrazy

Zimní počasí v těchto dnech komplikuje život nejen obyvatelům České republiky, ale i lidem v ostatních zemích Evropy. Aktuální studená vlna má v různých zemích různá označení: v Británii "Bestie z Východu, v Nizozemsku "sibiřský medvěd", a ve Francii "Moskva-Paříž".
Mrazy
Mrazy
Severe Weather Europe

reklama

Se silnými mrazy se již několik dní potýká Německo. Na nejvyšší hoře Německa Zugspitze zaznamenala rtuť teploměru 24 stupňů pod nulou. Na severu Německa v městě Lübeck bylo naměřeno mínus 20 stupňů a stejnou hodnotu naměřili i na německé straně Krušných hor. V Alpách bylo naměřeno mezi 20 a 26 stupni pod bodem mrazu. O pár stupňů tepleji bylo v Porýní. Tam meteorologové naměřili mínus deset.  Na rozdíl od včera, kdy se kvůli nehodám tvořili kolony v délce 250 kilometrů, dnes extrémní počasí žádné velké dopravní problémy nezpůsobilo. 

O něco horší situace je v Británii. Tam musela policie a hasiči vyprošťovat auta uvíznutá na zledovatělých silnicích a řešit tak mnoho dopravních nehod. Další vydatné sněžení v Británii dorazí i dnes, konkrétně do částí Skotska, severní, jižní a jihovýchodní Anglie i Londýna. Někde má napadnout dokonce až 40 centimetrů sněhu. Úřady tedy varovaly řidiče, aby pokud možno na silnice nevyjížděli. Komplikace se také očekávají v letecké dopravě. Největší londýnské letiště Hetathrow zrušilo přes 1000  letů. Rovněž vlaková doprava je pozastavena. Mezi Skotskem a Anglií není vytvořena alternativní přeprava. Kvůli hustému sněžení a silným mrazům je také zavřeno mnoho škol. Vláda vyzvala lidi, aby si zajistili dostatek jídla a léků.

Sněhová pokrývka
Autor: Severe Weather Europe Sněhová pokrývka

Také ve Francii platí výstraha před mrazem a sněhem. A to především na jihu země. Ve středu odpoledne však začaly teploty stoupat a nadcházející víkend má být jarní.

Zpravodajský server Sky News uvedl, že v nizozemském Amsterodamu jsou zamrzlé kanály. Přesto se místní lidé ani přes mrazivé počasí nevzdali své oblíbené jízdy na kolech.

Se sněhem se potýkají i v Itálii. Tam nasněžilo po šesti letech. Nečekaná bílá nadílka dělá radost lidem, kteří s nadšením stavějí sněhuláky. Menší radost ale mají řidiči. Bílá pokrývka jim komplikuje dopravu. Úřady tedy zakázaly v Římě jízdu nákladním automobilům. Podobná situace je i v jiných městech Itálie.

Řím
Autor: Severe Weather Europe Řím

Problémy kvůli počasí hlásí i Španělsko. V Barceloně byl odložen začátek třetího dne testování týmů Formule 1. Dnes je poslední den úvodních testů. To už se ale očekává oteplení na 15 stupňů nad nulou. 

Teploty v Evropě
Autor: Severe Weather Europe Teploty v Evropě

Tuhá zima bude nadále panovat v Rusku. Moskevské úřady vyhlásily kvůli velmi nízkým teplotám zvýšené ohrožení obyvatelstva. V centru Moskvy neměřili kolem 19 stupňů pod nulou a na moskevských předměstích dokonce mínus 30 stupňů.

reklama

reklama