Exekucí neubývá, naopak. Manželé dlužníka by ale měli být lépe chráněni

Blýská se na lepší časy? Exekutor nově nedosáhne na majetek nezadluženého z manželů. Poslanci dnes schválili novelu, podle které to už exekutoři nebudou mít tak jednoduché, jako doteď. Počet nucených zabavení majetku přitom každoročně dosahuje obrovských čísel - loni skoro milion.
Stovky tisíc exekucí každý rok - takové jsou statistiky...
Stovky tisíc exekucí každý rok - takové jsou statistiky...
Prima Rádce/Thinkstock.com

reklama

 

1. 4. 2015

Manželé dlužníků budou moci už brzy spát klidnějším spánkem. Exekutor by už neměl automaticky sahat na majetek toho z obou manželů, který dluhy neudělal. Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána přitom ale jde o častou praxi. "Řešíme problém, který existuje, kdy například manžel odejde od rodiny, nadělá dluhy a manželka najednou zjistí, že má zablokovaný účet a nemůže vůbec nic platit a ani neví proč," říká ministr.

Půjčky on-line Rychlý přehled trhu, transparentní výše splátek i hodnota RPSN

Změna č. 1

Exekuce se nově nebude vztahovat na polovinu peněz na bankovním účtu nezadluženého manžela, nejméně pak na dvojnásobek životního minima. Exekutor také bude muset nezadluženého partnera upozornit, že si peníze může vybrat. Exekutorská komora novinku kritizuje. "Je to nelogické, nesystematické, myslíme si, že v tomto pohledu je ta novela špatná," upozornil odstupující prezident exekutorů David Koncz.

Změna č. 2

Exekutor bude mít také nově povinnost podívat se do rejstříku společného jmění manželů a zjistit, co kterému z partnerů doopravdy patří. Novela má zabránit tomu, aby dlužník okamžitě přišel kvůli malému dluhu o střechu nad hlavou.

 

O N L I N E   P O R A D N A: Potřebujete poradit, jak efektivně nakládat s rodinnými financemi?

Prima Rádce - logo 2 Foto:

Nabízíme vám BEZPLATNOU osobní, telefonickou či mailovou KONZULTACI s našimi experty.

Poradíme vám, jaké řešení bude ve vaší situaci nejlepší. V kontaktním formuláři vyplňte kontakt na vás, naši odborníci se vám v co nejbližším možném termínu ozvou.

 Zadlužit se je snadné

Exekucí ale neubývá, právě naopak. Jen za minulý rok proběhlo už téměř milión exekucí - 828 tisíc, tedy o 100 tisíc víc, než v předchozím roce. Zadlužení jsou nejvíce nezaměstnaní lidé či osamělí rodiče a senioři. Každý druhý žadatel o půjčku je také už v registru dlužníků. Stále větší zájem je o takzvané půjčky před výplatou s dobou splatnosti jednoho měsíce. Podle statistik jedné z největších internetových společností u nás, která zprostředkovává úvěry od nejrůznějších finančních institucí, se průměrné částky u těchto rychlých půjček pohybují od 3,5 tisíc do necelých 4 tisíc korun. Více než 61 procent žadatelů chce půjčit bezmála 4 tisíce korun na 30 dnů – tedy pravděpodobně na dorovnání finančních deficitů. Exekutorská komora se chce proto zaměřit na hlubší osvětu nejen laické, ale i odborné veřejnosti. 

 

Gabriela Zvonková Foto:

"Kromě online poradny nabízí exekutorská komora také bezplatné právní poradny, které sídlí v Praze, Brně a Plzni," zjistila reportérka Zpráv FTV Prima Gabriela Zvonková.

 

 

Pokud hrozí vám nebo vašim blízkým exekuce, poradit se s odborníky, kteří v těchto poradnách pracují, se určitě vyplatí. Obrátit se můžete také na Poradnu při finanční tísni (http://www.financnitisen.cz).

Dluhy, dluhy, dluhy...

REPORTÁŽ: Až sto tisíc exekucí je vedeno neoprávněně!

Důvod k exekuci? Často neuhrazené závazky

V mnoha případech jsou důvodem včas neuhrazené faktury. Reportérky zpravodajství našly konkrétní příklad. Na reportáž s příběhem pana Jaromíra se podívejte v následujícím videu...

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Prima Rádce - Exekucí je víc

Prima Rádce: Potřebujete půjčit? Vybírejte obezřetně

Nejprve si vyhodnoťte, zda je půjčka opravdu nezbytná a zda poté budete mít v záloze rezervu minimálně šesti měsíčních platů. Pokud také máte možnost, nejpve požádejte rodinu nebo známé, jestli by vám nepůjčili. Nezbývá-li nakonec jiné řešení, než půjčka v bance či nebankovní instituci, orientujte se určitě podle hodnoty RPSN. Ta by vám měla dát jistotu, že půjčka není příliš drahá a nevýhodná. Hodnota RPSN by se ideálně měla pohybovat od 10 do maximálně 20 procent. Vyšší sazby už jsou nevýhodné. V kalkulátoru si můžete porovnat, jak rozdílná hodnota RPSN u jednotlivých nabídek může být. Dalším důležitým krokem je ověřit si kvalitu instituce, která danou půjčku, která se zdá jako nejvýhodnější, nabízí. Podrobně v tomto článku:

Jak vybrat nejvýhodnější půjčku?

BONUS: 5 věcí, které byste měli udělat, chcete-li vybrat výhodnou půjčku s nejmenším rizikem

Kreditka?

Šetrnější a praktičtější variantou úvěru může být kreditní karta, ale i v tomto případě si musíte být jisti, že budete mít za pár týdnů peníze na to vrátit dohodnutou částku zpět na úvěrový účet poskytnutý bankou. Měsíc a půl ale můžete mít půjčené peníze zcela bez úroků.

Tady najdete spoustu tipů a informací...

Seriál o financích - 5. díl - titulní fotka Foto:

SPECIÁL o půjčkách 

Kdy má smysl si půjčovat a na co?

5 věcí, které byste měli udělat, chcete-li vybrat výhodnou půjčku s nejmenším rizikem

Půjčka na spadnutí: Jakou splátku unese rodinný rozpočet?

Hraný on-line seriál a spoustu dalších informací....

 

Půjčky on-line Rychlý přehled trhu, transparentní výše splátek i hodnota RPSN

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

reklama