Exhumace ostatků diktátora Franka je pozastavena

Španělský soud pozastavil exhumaci ostatků diktátora Franciska Franka (1892 - 1975), která měla proběhnout v pondělí 10. června. Primárním problémem jsou prý stížnosti ze strany rodiny a některých organizací, které s přemístěním ostatků nesouhlasí.

Španělská vláda plánovala 10. června přenést ostatky Franciska Franka z baziliky v památníku v Údolí padlých na hřbitov Mingorrubio na madridském předměstí El Pardo, kde leží i Frankova žena Carmen Polo (1900 - 1988). Frankova rodina ovšem požádala vrchní soud, aby se exhumace pozastavila. Důvod je údajně takový, aby se Frankovy ostatky nepřenášely několikrát, pakliže soud později stížnostem rodiny proti exhumaci vyhoví. Nejedná se však o konečný verdikt celé záležitosti. Vládní zdroj tvrdí: ‚‚Soud jednohlasně rozhodl o dočasném pozastavení exhumace ostatků Franciska Franka. Soudci argumentovali poškozením ostatků při jejich několikanásobném přemisťování.‘‘

Spor dle deníku El Periódico může trvat až do příštího roku. Definitivní verdikt ale bude s velkou pravděpodobností kladný.

Připomeňme si, že v září loňského roku vláda premiéra Pedra Sáncheze - a posléze i španělský parlament - exhumaci Frankových ostatků povolila. Prosazena prý byla, protože je nedůstojné, aby zůstal Franko pohřben na stejném místě jako 34 000 obětí z obou táborů občanské války. Ihned poté ale rezolutně nesouhlasilo několik jeho potomků i tisíce Frankových příznivců.

Generál Francisko Paulino Hermenegildo Teódulo Franko y Bahamonde Salgado Pardo de Andrade zemřel dvacátého listopadu 1975 v Madridu ve věku 82 let. Takzvaný „Caudillo de España por la gracia de Dios“ (Vůdce Španělska z Boží milosti) se roku 1926 stal nejmladším generálem španělské armády.

Právě památník v Údolí padlých nechal postavit Franko a slavnostně byl otevřen 1. dubna 1959. A právě poté, co vláda v loňském roce rozhodla o přemístění ostatků stoupla místu ohromně návštěvnost.

Tagy: