Existuje druhá Země? Vědci učinili historický objev: vodu v atmosféře na vzdálené planetě

Poprvé v historii objevili vědci vodu v atmosféře planety podobné Zemi, která obíhá okolo vzdálené hvězdy. Podle nově uveřejněné studie se jedná o důkaz, že tato klíčová složka pro potenciální život existuje i mimo naši sluneční soustavu. Informovala o tom agentura Reuters.
Planeta K2-18b s vodou v atmosféře
Planeta K2-18b s vodou v atmosféře
ESA/Hubble/M. Kornmesser

reklama

Vodní pára byla nalezena v atmosféře planety K2-18b, jedné ze stovek takzvaných superzemí, tedy exoplanet obíhajících kolem jiné hvězdy než je Slunce, jejichž hmotnost nepřesahuje desetinásobek hmotnosti Země (jejich velikost je tedy mezi velikostí Země a Neptunu).

 

Objeveno již přes 4000 exoplanet

Celkově astronomové doposud ve vesmíru detekovali přes čtyři tisíce exoplanet všech typů a velikostí.

Nejnovější objev byl proveden v rámci výzkumu týmu vědců z University College London a publikovali o něm v časopise Nature Astronomy.

Čas těžby nerostů ve vesmíru se blíží

Na ISS dorazil kit pro těžbu surovin. Začíná éra „vesmírné horečky“?

„Nalezli jsme vodu,“ řekl pro Reuters astrofyzik Ingo Waldmann o průlomovém objevu. Ten vyplynul z pozorování pomocí Hubbleova vesmírného teleskopu, jímž vědci analyzovali hvězdné světlo filtrované přes atmosféru planety K2-18b.

Je na planetě život? Člověk na ni zatím vlastní nohou nedosáhne

Vědci poprvé objevili vodu v atmosféře superzemě obíhající okolo hvězdy v „obyvatelné zóně“, navíc ve správné vzdálenosti pro to, aby mohla voda potenciálně existovat i na povrchu. Objev vědce přibližuje k odpovědi na fundamentální otázku, a to jak unikátní je Země ve vesmíru.

Zatímco světlu ze Slunce trvá několik minut, než dosáhne na naši Zemi, světlo z hvězdy, okolo níž obíhá planeta K2-18b, na naši zemi doletí asi za jedno století. To podle vědců jenom dokládá fakt, že pro nás zatím není možné na tuto planetu doletět.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!