Existuje druhá Země? Vědci učinili historický objev: vodu v atmosféře na vzdálené planetě

Vodní pára byla nalezena v atmosféře planety K2-18b, jedné ze stovek takzvaných superzemí, tedy exoplanet obíhajících kolem jiné hvězdy než je Slunce, jejichž hmotnost nepřesahuje desetinásobek hmotnosti Země (jejich velikost je tedy mezi velikostí Země a Neptunu).
Professor Giovanna Tinetti, the co-author of the study, told #SkyNews: "#K218b might have a boring name, but it is a very exciting planet - it is the first super-Earth in which we can find there is an atmosphere. pic.twitter.com/AVljXbC6Mi
— Daniela (@frisuerin) 11. září 2019
Celkově astronomové doposud ve vesmíru detekovali přes čtyři tisíce exoplanet všech typů a velikostí.
Nejnovější objev byl proveden v rámci výzkumu týmu vědců z University College London a publikovali o něm v časopise Nature Astronomy.
„Nalezli jsme vodu,“ řekl pro Reuters astrofyzik Ingo Waldmann o průlomovém objevu. Ten vyplynul z pozorování pomocí Hubbleova vesmírného teleskopu, jímž vědci analyzovali hvězdné světlo filtrované přes atmosféru planety K2-18b.
Vědci poprvé objevili vodu v atmosféře superzemě obíhající okolo hvězdy v „obyvatelné zóně“, navíc ve správné vzdálenosti pro to, aby mohla voda potenciálně existovat i na povrchu. Objev vědce přibližuje k odpovědi na fundamentální otázku, a to jak unikátní je Země ve vesmíru.
Zatímco světlu ze Slunce trvá několik minut, než dosáhne na naši Zemi, světlo z hvězdy, okolo níž obíhá planeta K2-18b, na naši zemi doletí asi za jedno století. To podle vědců jenom dokládá fakt, že pro nás zatím není možné na tuto planetu doletět.