EXKLUZIVNĚ: Na dětském táboře je instruktorem youtuber obtěžující děti! Máme důkazy, říká zakladatel projektu Bezpečně na netu

Když rodič pošle dítě na tábor, chce mít jistotu, že o něj bude postaráno. Kdo ale zkoumá, kdo je instruktor nebo učitel? Jak si ověřit, že lidé, kteří tráví svůj čas s dětmi, jsou dobrými vzory? Přinášíme svědectví Martina Kožíška a jeho týmu.
Hrající si děti
Hrající si děti
pixabay.com

reklama

Martine, jak jste se k těmto závažným obviněním dostal?

Z poradny, kterou provozujeme, jsem od několika mladých lidí dostal informaci, že po nich chtěli někteří influenceři nahé fotografie nebo videa, případně sex za to, že nasdílí jejich profily nebo je jinak podpoří. Upravil jsem tedy jeden můj starší profil na Instagramu, který jsem stylizoval jako profil dvanáctiletého chlapce a "naivně" jsem psal vybraným "celebritám" s žádostí o přátelství nebo se jednoduše ptal, jak být slavným. Velká část mi ani neodpověděla. Někdy jsem dostal informaci, že pokud chci být slavný jako oni, musím točit zajímavá videa a že si mě třeba časem někdo všimne. Případně pokud jsem velký fanoušek, můžu si koupit jejich merch. Dva z influencerů, které jsem oslovil, mi ale odepsali, jestli nemám nějakou další fotku (jeden s odůvodněním, že se mě pokusí nabídnout nějaké spřízněné agentuře, druhý jen tak). Po zaslání mi přišla nabídka na setkání, které jsem uměle zdržoval. Předstíral jsem zájem o spolupráci. Během rozhovoru, který se až podezřele rychle začínal stáčet na sexuální témata (máš holku, zkusil si to někdy s klukem, už ti rostou chlupy?) jsem dostal nabídku, že mi nasdílí můj účet, ale mám poslat svoji nahou fotku nebo se sejít. To jsem odmítl. Následovalo sdělení, že za rohem čeká X dalších, kteří zájem mít budou. A kdybych si to náhodou rozmyslel, mám dát vědět.

Situace je ale mnohem horší - a není to jen o o sociálních sitích

Dostal jsem i informaci, že se tito influenceři pohybují jako hosté nebo instruktoři na letních táborech (kde děti programují, hrají hry nebo točí videa). Shodou okolností jde o tábor, který měl v minulosti několik kauz: VIZ nebo kauza napadení dítěte youtuberem "Datlem". Jeden z bývalých instruktorů mi do detailu popsal, jak mladí kluci chodili za youtubery na pokoj nebo tam  přespávali. Několik z nich se pak přiznalo, že s nimi měli sex. Jeden z těch youtuberů byl i ten, který mi nabízel slávu za nahé fotky... Pořád by mohlo jít o náhodu, kdyby se můj nevlastní syn, který studuje herectví a sám má na sociálních sítích dost fanoušku bez toho, aniž bych ho o této kauze informoval, nesvěřil, že po něm někdo chce nahé fotky a videa na Instagramu nebo na Snapchatu, že ho přesdílí. Už dříve se potkali na nějaké akci, kde se ho snažil opít a sahal mu mezi nohy.

Jaké se nabízí řešení? Co s tím uděláte?

Protože spoustě poškozených, kteří se nám svěřili, není ani 15 let a jeden z youtuberů není dospělý, hledáme nyní cestu, jak kauzu řešit. Nelíbí se mi několik věcí. Jednak že naše děti ovlivňují lidé, kteří si svou slávu zavinili jen tím, že dobře vypadají a umí předstírat svoji úspěšnost. Dlouhá léta jsem pracoval s lidmi jako je např. Ben Cristovao, takže dokážu rozpoznat lež, když někdo tvrdí, že si vydělává statisíce měsíčně. Spousta youtuberů má mnoho kauz. Může jít o únik pornovideí nebo nahých fotek. Nebo o Ondru Vlčka, který se přiznal, že chodí s nezletilou a přijde mu to v pohodě. Nebo může jít o nevhodné chování (Tary), kdy ve svých videích jezdí autem 200 za hodinu nebo se vysmívá fanouškům, že jsou chudí. Vadí mi akce typu Youtubering nebo Museři, kde se platí drahé vstupy, aby se naše děti mohly podívat na zkreslenou slávu lidí, kteří už nebudou nikoho za pár let zajímat. A ještě jim rodiče musí koupit drahý merch.

Je tedy problém v samotném youtuberingu?

Když jsme u té pomíjivosti a slávy. Tak jeden případ za všechny. Kdo dneska zná Michala Kolesu? Z dětí nikdo. Přesto je označován za prvního českého youtubera. Michal byl normální dítě jako každé jiné, ale na střední škole se u něj projevila jistá forma schizofrenie a další nemoci a v průběhu vyučování proskočil skleněnou výplní. Poté se uzavřel ve svém pokojíku, ze kterého streamoval, aby měl alespoň nějaký kontakt s lidmi. S těmi "fyzickými" nemohl, bál se jich. Po čase začalo sledovat videa psychicky nemocného kluka čtvrt milionu lidí. Michal se díky své nemoci snažil odpovídat každému trollovi. Trávil na internetu 18 hodin denně a více času a byl to jeden z mnoha důvodů jeho úmrtí. Michal Kolesa byl nejen první český youtuber, ale i první zdokumentovaná oběť závislosti na internetu. Dnes ho nikdo nezná. Mimochodem o Michalovi jsme v Ypsilonce udělali představení jsi_user. A nekrolog o něm dokonce napsal Kamil Fila: ZDE.

Jaké hrozí pachatelům podobné činnosti tresty?

Pokud bude nějaký útočník odsouzen za trestnou činnost páchanou na dětech, může dostat až desetiletý zákaz práce s dětmi. Kdo a jak tento zákaz kontroluje, když se nepropisuje ani do výpisu rejstříku trestů? Spousta lidí, kteří útočí na děti na internetu se dost často pohybuje tam, kde jsou děti. Buď jako instruktoři na táborech nebo jako učitelé. A to dokonce i ti, kteří byli za podobné jednání už odsouzeni, jak už jsem zmínil - a máme na to důkazy.

 

Pozn. redakce: Jde osobní výpověď a názory Martina Kožíška, který je koordinátorem projektu Bezpečně na netu. Projekt se věnující aktivitám, které jsou zaměřeny na zlepšení on-line bezpečnosti dětí v České republice a prevenci v této oblasti. Navíc je podpořený Evropskou komisí prostřednictvím Nástroje pro propojení Evropy a navazuje na projekt Safer Internet, který skončil v prosinci loňského roku.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!