EXKLUZIVNĚ: V Rusku se koná vojenská olympiáda. Střílelo se i u hranic s NATO

Armádní hry v ruském Pskově

Závody obrněných transportérů na armádních hrách v Rusku (autor: Jiří Just)

K hranici mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí se nese dunění výstřelů a skřípot pásů. Nedaleko města Pskov na severozápadě Ruska proběhla mezinárodní soutěž výsadkářů v rámci ruských Armádních her.

Armádní hry jsou něco jako olympiáda. Ale s tanky, válečnými loděmi a polní kuchyní. Dříve také se střelbou protivzdušnými raketami na cíl. Asi proto není divu, že tyto olympijské hry se zápachem střelného prachu vymysleli v Rusku a každý rok se zde za mezinárodní účasti konají.

Armádní střelnice nedaleko starého ruského města Pskov hostila soutěžní disciplínu Výsadková četa. V ní o medaile bojovali příslušníci elitních jednotek. S ruskými vojáky na jejich domácí půdě síly poměřili výsadkáři z jednadvaceti zemí včetně Číny, Íránu, Sýrie, Jihoafrické republiky nebo mezinárodně neuznané Jižní Osetie a Abcházie.

Výsadkáři museli ukázat své dovednosti v několika etapách - v seskoku padákem na přesnost, svérázném biatlonu, pochodu a v závodech obrněných transportérů. Pravé tato část soutěže patří mezi divácky nejvděčnější.

Střelnice nedaleko Pskova nebyla vybrána náhodou. Ve městě vzdáleném několik desítek kilometrů od hranice s Lotyšskem a Estonskem sídlí elitní 76. gardová výsadková útočná divize. Její příslušníci bojovali v Čečensku, Gruzii, Sýrii a údajně i na východě Ukrajiny. U brány vedoucí do kasáren visí billboard s lakonickým heslem: „Výsadková vojska. Hranice Ruska nikde nekončí!“

Rusko proti Číně, Venezuela to nedala

Nad střelnici vyletí raketa a nebe ozáří sprška barevných ohníčků. Trojice mužů v černých montérkách rychle naskočí do připraveného stroje. Zaburácí motor a obrněnec spěchá kupředu. Hned po startu musí překonat překážku v podobě klády a poté prokličkovat mezi sloupky.

Těžké stroje se vzdálí. Za okamžik se kdesi za horizontem začnou ozývat výstřely. Kanón ruského BMD, obojživelného obrněného vozidla pro výsadkáře, sejme sotva rozeznatelné cíle. Obrněnec tryskem vyrazí dál, aby co nejrychleji překonal zbytek pětikilometrové trasy.

Po něm na trať nastoupí kolové obrněné vozidlo BTR-80. Ačkoliv Rusové dvakrát minou a musí odjet dvě trestná kola, stejně se umisťují na prvním místě. S bezmála desetiminutovým náskokem před čínskými vojáky, kteří si na závod přivezli svá obrněná vozidla.

„Letos jsme museli obhájit první místo. To se nám povedlo, ale nebylo to lehké. Čína, Írán a Kazachstán přijeli lépe připraveni než loni. Ale stejně jsme je předstihli,“ říká ruský velitel vozidla BMD Alexandr Karavaj.

Jak sdělil ruský výsadkář novinářům, Číňané jsou dobří soupeři, ale v tomto roce měli smůlu. Kvůli střelcům podali horší výkon.

Na obrněncích ruské výroby soutěžili i zahraniční hosté. Výsadkáři ze zemí bývalého Sovětského svazu jízdu hravě zvládli. Běloruský tým se v celkovém hodnocení umístil na druhém místě mezi Ruskem a Čínou. S ruskými stroji ale zápasili především Venezuelané. Minuli všechny terče a navíc ztratili drahocenné minuty, když jejich BTR uvíznul v bahně po překonání vodní překážky.

Moskva neskrývá, že Armádní hry mají nejen ukázat převahu ruské armády mírným způsobem, ale jsou také reklamou ruského zbrojního průmyslu.

Členské státy Severoatlantické aliance navzdory pozvánce Moskvy Armádní hry ignorují. Hry proto spíš připomínají soupeření mezi Ruskem a Čínou o to, kdo má lepší vojáky. Jak ale sdělil ruský ministr obrany Sergej Šojgu, Spojené státy, Francie, Turecko a Slovensko vyslaly na letošní ročník her své pozorovatele.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ruská vojenská olympiáda

V těchto dnech se koná již pátý ročník Armádních her. Jde o neoficiální vojenskou olympiádu, kterou vymysleli v Rusku. Vojáci z 39 států soutěží v 31 disciplínách. Ty mají ukázat nejen přesnou střelbu z různých zbraní, ale také zručnost armádních mechaniků, psovodů nebo kuchařů.

Nejpopulárnější disciplínou je bezesporu tankový biatlon, který se pravidelně koná na cvičišti Alabino nedaleko Moskvy.

Kromě Ruska se hry konají na území dalších devíti států včetně Číny, Íránu nebo Běloruska. Her se aktivně účastní s Ruskem spřátelené státy jako třeba Čína, Írán, Kuba, Srbsko nebo bývalé republiky SSSR.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jiří Just, český novinář žijící v Rusku

Tagy: