EXKLUZIVNÍ VIDEO: Když se nebe spojí s mořem!

Když se nebe spojí s mořem             ZDROJ: SILKE MENZER

Když se nebe spojí s mořem ZDROJ: SILKE MENZER

Neobvyklý a výjimečný úkaz se podařil včera natočit ženě při návštěvě Španělska. Učitelku z německé autoškoly, která vyučuje i hendikepované, teď žádají o tyto záběry všechny světové agentury.

Cádiz je přístavní město v jihozápadním Španělsku. Jde o hlavní město stejnojmenné provincie, jedné z osmi, které tvoří autonomní společenství Andalusie. Včera se tam při zatažené obloze objevil zajímavý přírodní úkaz.

Možná jste někdy na dovolené v tropech viděli na hladině moře či jezera něco, co vypadalo jako sloup vytvořený z vody nebo malé tornádo. V tom případě jste zahlédli vodní smršť. Objevit se může i v Evropě. A přesně tento ojedinělý úkaz natočila paní Silke Menzer. Když jsme ji oslovili, zda by video z jejího Instragramu mohla zveřejnit i naše TV Prima, obratem souhlasila a dodala, že to byl obrovský žážitek, který mohla vidět na vlastní oči.

Podle odborníků se tato vodní smršť také nazývá vodní sloup či - ne úplně správně - vodní tornádo. V podstatě jde o silný vír ve formě sloupce, který se vytvoří nad vodní plochou a je spojen s bouřkovým mrakem. To je vidět i velmi zřetelně na videu. Vzniká tak, že se nejprve na hladině vody zformuje tmavý flek. Pak vznikne spirálový vzorec na hladině a poté prstenec stříkanců. Rozvine se viditelný tunel z kondenzované vody. A pak se rozpadne.

Ačkoliv si vědci dlouho mysleli, že smršť je tvořena vodou, kterou vír vytáhne z moře, ve skutečnosti je voda v tunelu tvořena vzdušnými parami, které byly zachyceny větrem. Tunel však zvedá hladinu vody tam, kde se jí dotýká - a může to být až o celý metr.

Smršť může být nebezpečná a námořníci ji považují za ohrožení, kterému se snaží vyhnout. Podobně jako u tornáda může odnést to, co se jí připlete do cesty. Třeba i poměrně velký člun nebo loď.