Expert z WHO: Nedoporučujeme nošení roušek, pokud člověk není nakažen!

Světová zdravotnická organizace (WHO) prostřednictvím svého koordinátora krizové pomoci Mike Ryana uvádí, že nevidí žádný užitek v nošení roušek v nynějším boji proti šíření onemocnění COVID-19 . Nic nenaznačuje tomu, že by to něčemu pomohlo, prohlásil. Jednou z mála zemí, ve kterých platí povinné nošení roušek na veřejnosti, je právě Česká republika.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
@ZEK_Praha/Twitter

reklama

Podle Ryana roušky představují spíš dodatečná rizika, když je lidé nesprávně snímají. Právě při tom se prý totiž mohou nakazit. „Naše rada: Nedoporučujeme nošení roušek, pokud člověk není sám nakažen,“ informoval dnes Ryan.

V ČR nošení roušek povinné, v Rakousku brzy v obchodech

V České republice je nošení roušek povinné prakticky všude mimo domov. Český premiér Andrej Babiš dokonce o víkendu vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby se českým postupem inspiroval a také v USA zavedl povinné nošení roušky na veřejnosti. Video vyzývající lidi k nošení roušek prý Babiš poslal většině evropských prezidentů a premiérů.

Povinnost nošení roušek při nakupování dnes oznámilo Rakousko. Roušky budou lidem zřejmě od středy rozdávány u vchodů do obchodů. Německý ministr zahraničí Heiko Maas dnes nevyloučil, že by takové opatření mohlo být zavedeno také v Německu. „Pokud to má smysl, neměli bychom něco takového vylučovat,“ řekl sociálně-demokratický (SPD) politik deníku Bild.

Opatrný optimismus vůči Itálii

Podle Maase ale musí být jisté, že roušky člověka nebo lidi v jeho okolí skutečně ochrání. "Nemá smysl si pověsit na obličej něco, co nemá vůbec žádný ochranný účinek," řekl Maas.

Ryan z WHO se dnes opatrně optimisticky vyjádřil také k dalšímu vývoji epidemie v Itálii, která je nejpostiženější zemí v Evropě. Podle něj by omezení pohybu a další opatření z uplynulých dnů měly vést k brzké stabilizaci epidemie, ale i poté bude třeba ostražitosti.

„Doufáme, že Itálie a Španělsko už tam téměř jsou, vir se nevyčerpá sám od sebe, je třeba ho unavit úsilím v oblasti veřejného zdravotnictví,“ poznamenal expert WHO.

 

ČTK, Prima

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!