Facebook bude mazat dezinformace ohledně čínského koronaviru. Podle společnosti mohou vést k újmě na zdraví

Sociální síť Facebook uvedla, že bude odstraňovat dezinformace ohledně rychle se šířící nákazy čínským koronavirem. Jedná se o výjimečný odklon přístupu společnosti k obsahu zaměřenému na zdraví. Informovala o tom agentura Reuters.
Ilustrační foto
Ilustrační foto

reklama

Největší světová sociální sít ve svém blogovém příspěvku uvedla, že bude odstraňovat obsah ohledně viru „s falešnými tvrzeními nebo konspiračními teoriemi, které budou označeny světovými zdravotními organizacemi nebo místními zdravotnickými autoritami“.

Zákaz šíření dezinformací vedoucích k fyzické újmě

Společnost vysvětlila, že takový obsah by porušoval firemní politiku zakazující šíření dezinformací vedoucích k „fyzické újmě“. Akce Faceboku přišla poté, co Světová zdravotnická organizace v týdnu ohlásila globální stav zdravotní nouze v souvislosti s rychlým šířením nákazy koronavirem, jejíž epicentrum je ve městě Wu-chan.

Modlící se žena s rouškou na Filipínách

Čínský koronavirus: přes 11 tisíc nakažených a 259 obětí. Aerolinky ruší lety, země zavírají hranice

Na poměry Facebooku se jedná o neobvykle agresivní krok. Síť obecně omezuje šíření obsahu zahrnujícího dezinformace o zdraví skrze omezení zobrazování či reklamy, ale nemaže ho, což rozohnilo některé kritiky, kteří tvrdí, že společnost nedokázala omezit šíření nepřesností, které představují významné světové zdravotní hrozby - v posledních letech se v řadě zemí šíří zejména teorie zpochybňující očkování.

Facebook pod drobnohledem...

Facebook, který je zejména pro své praktiky v oblasti ochrany osobních údajů a kvůli svému přístupu k boji s „nenávistným“ obsahem pod přísným drobnohledem veřejnosti i řady státních orgánů, už dříve odstraňoval dezinformaci v Samoji, kde vypuknutí spalniček zabilo desítky lidí koncem minulého roku.

Společnost tak přistoupila k tomuto - slovy mluvčího - „extrémnímu kroku“ poté, co vyhodnotila tamní situaci za natolik závažnou, že nepřesnosti představovaly ohrožení fyzického zdraví lidí. Stejně tak odstranil Facebook dezinformace o očkovacích látkách proti dětské obrně v Pákistánu, protože zde hrozilo bezprostřední riziko fyzické újmy pro zdravotníky provádějící očkování a imunizační kampaň.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!