Facebook natrvalo zakázal přístup britskému aktivistovi Tommymu Robinsonovi. Někteří to schvalují, mluví se ale i o cenzuře a pomstě

Facebook na svém blogu v rámci vysvětlení zákazu mimo jiné napsal: „Facebooková stránka Tommyho Robinsona opakovaně porušila tyto standardy, když sdílela materiály, které užívaly dehumanizační jazyk, a vyzývala k násilí cílenému proti muslimům. Často se také choval tak, že porušoval naši politiku týkající se organizované nenávisti. V důsledku toho a v souladu s našimi zásadami jsme odstranili oficiální FB stránku a instagramový profil Tommyho Robinsona. Nejednalo se o lehké rozhodnutí, ale jednotlivci a organizace, kteří napadají druhé pouze na základě toho, čím jsou, nemají na Facebooku ani Instagramu místo."
Robinson minulý měsíc obdržel poslední písemné varování, v němž mu bylo sděleno, že pokud bude pokračovat v porušování zásad, bude permanentně zakázán. Upozornění mělo být údajně podníceno jeho výzvami ke stínání těch, kteří následují Korán, k „válce“ proti muslimům a různými videy zobrazujícími obtěžování nebo šikanování lidí.
Robinson po posledním varování porušil zásady tím, že pořádal akci s Gabinem McInnesem a jeho kontroverzní skupinou The Proud Boys a opakovaně sdílel příspěvky plamenným jazykem útočící na konkrétní skupiny ve společnosti. Některé z nich pak měly obsahovat výzvy k násilí proti těmto skupinám na základě etnického, rasového nebo národnostního původu.
Robinson se tak zařadí po bok právě McInnese nebo zakladatele InfoWars Alexe Jonese, kteří mají také permanentní facebookový zákaz a rovněž byli zakázáni Twitterem.
Facebook, který je vlastníkem Instagramu, definuje nenávistnou řeč (hate speech) jako „přímý útok na lidi založený na tom, co nazýváme chráněnou charakteristikou – rasa, etnicita, národnostní původ, náboženská příslušnost, sexuální orientace, kasta, pohlaví, gender, genderová identita a vážné choroby nebo poruchy. Rovněž poskytujeme ochranu pro imigrační status.“
Na sociálních sítích uživatelé zažehli horlivé diskuze o tom, že zákaz stránek a profilů Tommyho Robinsona na soicálních sítích souvisí s jeho nedávno uveřejněným dokumentem o údajných kontroverzních a neetických novinářských praktikách některých redaktorů BBC, kteří se snažili zdiskreditovat jeho osobu v připravovaném dokumentu Panorama.
Robinson ve svém videu obviňuje BBC například ze spolupráce s antifašistickou organizací HOPE not Hate za účelem zdiskreditovat ho. Během natáčení Panoramy prý členové HOPE not Hate vydírali Robinsonovi bývalé spolupracovníky, aby pošpinili jeho jméno. Jednoho z redaktorů BBC, Johna Sweeneyho, pak Robinson zachytil na skrytou kameru během schůzky s další jeho spolupracovnicí. Ze záznamu je například patrné, že redaktor mluví o „chystané genderově sexuální věci“ proti Robinsobovi. Tato věta byla podle Robinsona reakcí na popis hádky mezi ním a jeho spolupracovnicí. Ta ale prý žádný sexuální podtext neměla. Dále reportéra obviňuje z rasistických a homofobních výroků.
BBC prostřednictvím svého mluvčího pochybení odmítla. „BBC striktně odmítá jakékoliv náznaky, že by náš reportér jednal podvodně nebo by byl neobjektivní. Každý pořad, který vysíláme, podléhá přísným redakčním směrnicím,“ řekl mluvčí s tím, že Sweeney na nahrávce řekl několik pohoršlivých a nevhodných poznámek, za které se omluvil.
Pětatřicetiletý Tommy Robinson, vlastním jménem Stephen Christopher Yaxley-Lennon, je britský kontroverzní novinář a aktivista. Jeho příznivci ho oslavují za to, že vystupuje proti politické korektnosti a zvyšujícímu se vlivu islámského extremismu. Odpůrci ho naopak obviňují z toho, že je rasista, který šíří strach a rozděluje společnost.
Rodák z anglického Lutonu, města, obývaného převážně přistěhovalci, má poměrně pestrou minulost. V mládí býval členem skupiny fotbalových chuligánů podporující místní klub Luton Town. Svého času byl i členem krajně pravicové Britské národní strany (BNP). V roce 2009 založil Ligu na obranu Anglie (EDL), která měla být umírněnější verzí BNP, co se rasismu a pravicového extremismu týče. EDL poměrně často upozorňovala na případy pákistánských gangů, které zneužívaly a sexuálně zotročovaly mladistvé dívky. Protesty EDL často končily střety s jejich odpůrci nebo policií. V souvislosti s působením v těchto skupinách byl Robinson několikrát zatčen. Vždy byl ale brzy propuštěn nebo odešel s podmíněným trestem.