Facebook začne mazat příspěvky vyzývající k protestům proti karanténám. Zatím ve třech státech USA

Sociální síť Facebook z vlastní iniciativy přistupuje k odstraňování některých příspěvků k chystaným protestům proti nařízeným karanténám, které drtivá většina zemí nařídila kvůli šíření pandemie COVID-19. Facebook má odstraňovat plánované události avizované v amerických státech Kalifornie, New Jersey a Nebraska, protože jsou údajně v rozporu s takzvaným sociálním distancováním. Kromě karantény lidé protestují kvůli rekordně mizícím pracovním místům a proti sledování mobilních telefonů ze strany vládní administrativy.
Lidé protestující v americké Minnesotě
Lidé protestující v americké Minnesotě
AP/ASSOCIATED PRESS

reklama

V posledních týdnech propukly napříč USA desítky protestů, dílem z důvodu karanténních opatření, dílem kvůli ztrátě zaměstnání u rekordního počtu Američanů coby důsledku restriktivních vládních opatření zavedených v boji s šířením nového koronaviru. Od počátku pandemie, která vznikla koncem loňského roku v Číně, do poloviny dubna zažádalo podle CNN o podporu v nezaměstnanosti přes 22 milionů občanů USA.

Mění se pandemie v Orwellovo 1984?

Protesty v minulých týdnech proběhly například ve státech Colorado, Michigan, Ohio, Kentucky, Minnesota, Severní Karolína, Utah, New York nebo Washington. Podle prezidenta konzervativně-pravicové zájmové organizace FreedomWorks Adama Brandona byly pro aktivistickou skupinu „zlomovým bodem“ informace, že administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa bude moci používat data mobilních telefonů ke sledování šíření koronaviru.

„Najednou to z pandemie míří do orwellovské noční můry,“ poznamenal Brandon s tím, že řada lidí v jeho komunitě obavy sdílí.

Katedrála Notre Dame v Paříži

Notre Dame rok po požáru: Rekonstrukce kvůli COVID-19 stojí, kontaminace i možný problém s financemi

Samotný Facebook se pak dostal pod palbu ve chvíli, kdy skupiny organizující protikaranténní protesty zvýšily svou aktivitu a zahltily jeho on-line platformu. Podle nezveřejněné analýzy analytické organizace First Draft bojující proti dezinformacím bylo jenom v posledních dvou týdnech vytvořeno přes sto facebookových skupin, které koncentrovaly přes 900 tisíc členů a pořádaly okolo padesáti různých událostí, informoval server NBC News.

Mluvčí Facebooku Andy Stone reagoval, že společnost bude stahovat příspěvky vytvořené skrze funkci „Události“, které propagují protesty v Kalifornii, New Jersey a Nebrasce. Některé na síti organizované události dle vyhodnocení sociální sítě probíhají v rozporu s pokyny ohledně sociálního distancování, uvedl mluvčí technologického giganta. Ostatní příspěvky včetně facebookových skupin zaměřených na protesty by být odstraňovány neměly.

Vlády FB o odstraňování nežádaly

Nebraská vláda údajně o žádných konkrétních protestech proti nařízených domácích pobytech nevěděla a ani po Facebooku nepožadovala, aby jakékoliv stránky událostí ze své sítě mazal. Uvedl to tiskový mluvčí tamního guvernéra Peta Rickettse.

„Facebook nás oslovil minulý týden s tím, že by chtěl vědět více o omezeních v souvislosti se sociálním distancováním, a zaměstnanci guvernéra mu poskytli veřejně dostupné informace ohledně omezení počtu osob na deset a nařízených zdravotních opatření,“ uvedl mluvčí guvernéra Nebrasky v prohlášení pro CNN.

Tisková mluvčí guvernéra Phila Murphyho z New Jersey uvedla pro CNN, že kancelář guvernéra a Facebook ohledně této záležitosti komunikují, ale „vládní kancelář nepožádala Facebook o odstranění stránek nebo příspěvků o událostech podporujících zrušení příkazu k pobytu v domovech“.

Mluvčí sociální sítě Andy Stone uvedl, že Facebook se snaží získat odpovědi od místních vlád ve Wisconsinu, Ohiu, Pensylvánii a New Yorku, zda jsou podle pokynů o sociálním distancování protesty proti domácím pobytům rovněž zakázány.

„Pokud vláda v této době událost nezakáže, umožňujeme ji na Facebooku zorganizovat. Z toho stejného důvodu události, které vzdorují vládním pokynům k sociálnímu distancování, nejsou na Facebooku povoleny,“ dodal.

reklama

reklama