Fakultní nemocnice Olomouc upozorní na nebezpečí proleženin

Ani moderní medicína je neumí zcela vymýtit. Stále zůstávají velkým problémem, který se týká hospitalizovaných pacientů i osob, o které pečují jejich blízcí. Řeč je o dekubitech neboli proleženinách.
FNOL pořádá tradiční akci Světový den STOP dekubitům
FNOL pořádá tradiční akci Světový den STOP dekubitům
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na závažnost potíží, které odborníci řadí mezi tzv. chronické rány, každoročně v listopadu upozorňuje Světový den STOP dekubitům. Nebude tomu jinak ani letos. Fakultní nemocnice Olomouc opět při této příležitosti pořádá preventivní akci Mít ránu – to nechceš. Zdravotníci nabídnou v pátek 15. listopadu od 9 do 14 hodin v konferenčních prostorách II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické všem zájemcům odbornou pomoc a poradenství.

„Z dostupných statistik vyplývá, že počty pacientů s dekubity dosahují až desetitisíců ročně,“ upozorňuje Mgr. Lenka Šeflová, vrchní sestra II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické FN Olomouc. Dekubity podle ní vznikají v místech neustálého kontaktu a tlaku. Dochází k uzavření drobných cév, tkáně jsou špatně zásobovány živinami a kyslíkem, a tak dochází k jejich odumírání. „Patří do kategorie chronických ran a jejich doba hojení je zpravidla velmi dlouhá,“ dodává s tím, že proleženiny se mohou tvořit velmi rychle, někdy i během několika desítek minut.

Dlouhodobým působením tlaku dochází k poruše prokrvení dané oblasti a postižená tkáň začne odumírat. Často dochází ke vzniku otevřených ran, k sekundárním infekcím a projevům, které zhoršují kvalitu života člověka, ohrožují jeho život a prodlužují hospitalizaci. Preventivní akce spojené se Světovým dnem STOP dekubitům jsou proto podle odborníků velmi důležité a je samozřejmé, že se k nim FN Olomouc jakožto největší zdravotnické zařízení na střední Moravě připojuje. „Veřejnost se díky naší akci může dozvědět, co dekubity jsou a proč vznikají, jak jim předcházet, ale taky jak pečovat o své blízké s dekubitem,“ vysvětluje hlavní sestra fakultní nemocnice, Ing. Bc. Andrea Drobiličová.

V pátek 15. listopadu od 9 do 14 hodin si v konferenčních prostorách v přízemí II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické si zájemci budou moci prohlédnout ukázky moderních polohovacích lůžek, pomůcek, materiálů a přípravků k ošetřování proleženin, dozví se, jak správně polohovat ležící pacienty nebo proč je při péči o pacienty s dekubity důležitá správná výživa a rehabilitace. „Letos bude také možnost ochutnat vzorky výživových pokrmů a dozvědět se, co vše lze z doplňků stravy připravit. Těm, kteří pečují o své blízké, nabízíme i sociální poradenství a možnost spolupráce s odborníky a specialisty, ale také třeba s nemocničními kaplany,“ sdělila vedoucí Oddělení ošetřovatelství, Mgr. Adéla Kolková.

Světový den „STOP dekubitům“ pořádá Evropský poradní panel pro otázky proleženin, který vznikl v roce 1996 v Londýně a spojuje zdravotníky a vědce s cílem vést a podporovat všechny evropské země v úsilí o prevenci a léčbu dekubitů, především podporou výzkumu, osvětou veřejnosti a ovlivněním politiky související s dekubity. Aktivity v České republice zaštiťuje Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Reklama
Reklama