Farmářům by mohl pomoci speciální fond na sucho

Zemědělcům by mohl pomoci speciální fond proti suchu. Ten by měl postihovat věci, které se nedají pojistit u běžných pojišťoven. A podle ministra zemědělství by mohl začít fungovat už od příštího roku.
22. 5. 2018 ZPRÁVY: FARMÁŘŮM BY MOHL POMOCI SPECIÁLNÍ FOND NA SUCHO
22. 5. 2018 ZPRÁVY: FARMÁŘŮM BY MOHL POMOCI SPECIÁLNÍ FOND NA SUCHO

reklama

Fond by měl podle ministra zemědělství v demisi Jiřího Milka (nestr. za ANO) fungovat tak, že zemědělec zaplatí určitou sazbu za hektar plodiny. A stejnou částkou přispěje stát. Farmáři požadující kompenzaci, ale budou muset ztrátu výnosů doložit. „Poprvé chceme využít systém intersucha přes družice. Zjišťování poškození, rozsahu poškození a oblasti poškozených,“ uvedl Milek.

Podle kritiků by se ale vznik fondů do příštího roku nemusel stihnout. Přesto, že většina zemědělců by ho ocenila. Mezi nimi i zástupci zemědělského družstva v Dolním Třeboníně. „Samozřejmě, co se týče otázky toho fondu, tak bychom to zvážili. Zjistili bychom, jaká jsou pro a proti. A budeme si říkat, že každá finanční podpora je dobrá,“ říká předseda Zemědělského družstva Dolní Třebonín Jan Rytíř.

Nastavení fondu musí být efektivní

Opatření vítá i Zemědělský svaz České republiky. Podle něj měla u nás taková věc už několik let existovat. „Sucho je jeden z mála faktorů, který komerční pojišťovny nepojišťují nebo pokud jsou nějaké pojistné produkty, tak řekněme, že nejsou ekonomicky úplně výhodné a jejich hrozně málo na trhu,“ vysvětlil Jan Ulrych, ředitel Zemědělského svazu ČR.

Podle svazu je ale důležitou podmínkou, aby systém fungoval v nastavení fondu natolik atraktivně, aby do něj vstoupil co největší počet zemědělců. Jinak se v něm nesejde dostatečné množství peněz a nebude životaschopný.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!