FBI varuje před riziky inteligentní domácnosti a přináší několik bezpečnostních rad. Hackeři se mohou dostat k vašemu soukromí

Moderní inteligentní domácnosti jsou navrhovány pro to, aby nám usnadňovaly život a šetřily náš čas. Ale tatáž inteligentní zařízení a systémy stejně tak umožňují hackerům proniknutí do našich životů a soukromí. Americká tajná služba FBI vyslala varování, že hackeři mohou využít tato „nevinná“ zařízení ke sběru dat z našeho virtuálního života. O hrozbě informoval server Daily Mail.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
@FBI/Twitter

reklama

Americká zpravodajská agentura FBI vyzývá uživatele, aby z bezpečnostních důvodu pravidelně měnili bezpečnostní hesla, kontrolovali aktualizace firmwaru a nikdy neměli dvě zařízené ve stejné síti.

Inteligentní zařízení a vychytávky rájem pro hackery?

Digitální asistenti, chytré hodinky, fitness náramky, domácí bezpečnostní zařízení, termostaty, ledničky a dokonce i žárovky jsou na seznamu zařízení a objektů, které mohou být infiltrovány kyberzločinci.

A pokud takováto zařízení inteligentní domácnosti nejsou dostatečně chráněna, mohou být hackery zneužita k vytvoření „virtuálního disku našeho digitálního života“.

„Nezabezpečená zařízení mohou hackerům umožnit přístup do vašeho routeru (síťové zařízení, tzv. směřovač) a poskytnout tak špatnému člověku přístup ke všemu ostatnímu ve vaší domácí síti, o níž jste mysleli, že je bezpečná,“ sdílela FBI ve svém vyjádření. „Jsou soukromé obrázky a hesla bezpečně uložena ve vašem počítači? Nebuďte si tak jistí.“

Hackeři napadají bankovní účty čím dál častěji

Názory bez cenzury: Hackeři napadají bankovní účty čím dál častěji – jak se před jejich útoky chránit?

Omezená kontrola nad softwarem a jeho nastavením

Důvodem, proč je internet věcí (IoT) tak zranitelný, je omezená kontrola nad softwarem a jeho nastavení. Internetem věcí se myslí spotřebitelská zařízení a vychytávky stejně jako produkty a služby určené pro podniky, které strojům mezi sebou pomáhají „komunikovat“.

V současnosti využívají spotřebitelé například osobní asistenty, hlasem aktivovatelné osvětlení, inteligentní ledničky, televize a další. A ačkoliv na svých noteboocích, tabletech a smartphonech neopomíjíme aktualizace, u zařízení inteligentní domácnosti máme tendenci je přehlížet, což může být jedním z rizikových faktorů.

Jak lze kybernetické riziko snížit?

I proto vydala FBI několik bezpečnostních doporučení, která by měla kyberzločincům zabránit, nebo alespoň značně ztížit přístup do vašeho soukromí. 

Vůbec v první řadě agentura doporučuje změnu přednastaveného hesla v továrním nastavení zařízení. Řada originálních hesel se totiž nachází online, což hackerům zjednodušuje odhalení hesel. Nové heslo by pak mělo být co možná nejoriginálnější a nejdelší.

„Řada připojených zařízení podporuje mobilní aplikace v telefonu,“ vysvětluje FBI. „Tyto aplikace mohou běžet na pozadí za výchozího oprávnění, které si neuvědomujete, že jste schválili.“ Proto je dobré si zjistit, jaké osobní údaje tyto aplikace sbírají a odmítnout jejich případné doplňující požadavky, které nedávají smysl.

„Vaše lednička a notebook by neměly být ve stejné síti. Udržujte svá nejcitlivější a nejsoukromější data v odděleném síťovém systému od ostatních IoT zařízení.“

Na závěr FBI doporučuje pravidelnou aktualizaci zařízení.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!