,,Feministický Tinder‘‘ má pomoci mužům od nátlaku a ženám vzít vše do vlastních rukou. Miliardová aplikace je rozšířená téměř po celém světě

Seznamovacích aplikací dnes existují doslova stovky. Ne všechny jsou ale tak notoricky známé a úspěšné jako Tinder. Ten má však zdatného konkurenta v podobě aplikace Bumble, která má kromě stejných funkcí jako Tinder jeden zásadní ovládací prvek navíc – první krok zde totiž musejí podniknout ženy. Proč?
6 důvodů, proč člověku leze romantický měsíc máj na nervy zamilovanost
6 důvodů, proč člověku leze romantický měsíc máj na nervy zamilovanost
thinkstock.com

reklama

Podle zakladatelky aplikace Whitney Wolfe Herd je na heterosexuální muže vyvíjen nátlak, jelikož se od nich všeobecně očekává, že vždy udělají první krok, tedy i na seznamkách. Ženy prý naopak mlčky čekají, až si jich protějšek všimne a osloví je. Wolfe Herd se proto rozhodla pojmout svou aplikaci úplně obráceně, tedy že zahájit konverzaci musí vždy žena. To má uživatelky motivovat, aby se zbavily neopodstatněného strachu z odmítnutí a začaly si více věřit.

Bumble založila v roce 2014 dnes třicetiletá Whitney Wolfe Herd společně se zakladatelem společnosti MagicLab, miliardářem Andreyem Andreevem. Wolfe Herd, coby bývalá zaměstnankyně Tinderu, dala výpověď poté, co se prý stala ve firmě obětí sexuálního obtěžování ze strany svého šéfa.

I z toho důvodu má Bumble velmi striktní zásady chování, které jeho uživatelé musí dodržovat, jinak nebudou aplikaci moci nadále používat. Paradoxní tedy bylo, když byl Andreev nedávno obviněn z toho, že sám sexuálně obtěžuje své zaměstnankyně. Takový skandál si feministická aplikace rozhodně nemohla dovolit, Andreev tedy odešel z pozice generálního ředitele firmy dobrovolně. Jeho podíl v MagicLabu odkoupila firma Blackstone za více než 3 miliardy dolarů a místo generální ředitelky obsadila Wolfe Herd.

Kromě seznamovací aplikace pro páry existuje také Bumble Bff, tedy pro ty, kteří si chtějí jen najít přátele či pracovní Bumble Bizz, který je založen na podobném principu jako LinkedIn.

Do týmu letos přivítala Wolfe Herd například bývalou tenisovou špičku Serenu Williams či indickou herečku, zpěvačku a manželku Nicka Jonase ze skupiny Jonas Brothers, Priyanku Chopra.

Wolfe Herd ve svých třiceti letech vede seznamovací impérium, jelikož pod MagicLab patří kromě Bumble také Badoo, Chappy a Lumen a aktivně bojuje proti online obtěžování. I přes to, že ji od toho téměř všichni odrazovali, rozhodla se Wolfe Herd expandovat se svou aplikací do Indie. V rozhovoru pro CNN uvedla, že právě ty nejtradičnější a nejvíce misogynní místa na světě jsou pro ni a její tým novým, zcela otevřeným trhem. „Jen proto, že nějaká místa na světě nejsou tak progresivní jako ostatní, neznamená, že progresivní být nechtějí.“

reklama

reklama