Filipíny budou mít vlastní agenturu NASA. PhilSA má mimo jiné zvýšit národní bezpečnost

V době, kdy řada států chce zazářit v oblasti intergalaktických úspěchů, založí svou vlastní kosmickou agenturu také Filipíny. Prezident Rodrigo Duterte vytvoření agentury PhilSA oficiálně schválil v první polovině srpna, uvedl server Daily Mail.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Úřad, který má obdržet počáteční rozpočet ve výši jedné miliardy pesos, což v přepočtu činí asi 422 milionů korun, bude v budoucnu koordinovat veškerou budoucí vládní aktivitu v oborové oblasti podobně jako americká agentura NASA.

Kosmické agentury má řada asijských zemí

Vlastní kosmické agentury má několik dalších asijských zemí, jako jsou Indonésie, Malajsie, Singapur, Thajsko nebo Vietnam. A krok Filipín přichází chvíli poté, co podobné agentury založily Austrálie a Turecko.

„Tento právní předpis přinese ovoce, které si užijí generace, co přijdou,“ uvedl filipínský tajemník pro vědu a technologie Fortunato dela Pena. Podle některých zdrojů má Filipiínská kosmická agentura zlepšit i národní bezpečnost, řízení rizik a pomoci se zmírněním změn klimatu. Také má v plánu rozvíjet technologický výzkum v oblasti satelitů, rostoucího soukromého kosmického průmyslu a mezinárodní spolupráce.

Rodrigo Duterte

Ukažte mi jediného inteligentního kněze, všichni jsou hloupí, pustil se do kněžích filipínský prezident Duterte

Nejen národní, ale i lokální benefity

Podle Enrica Paringita z filipínské rady pro průmysl, energii a rozvíjející se technologie výzkumu a vývoje by měl přinést nový úřad i lokální benefity. „Můžeme sledovat plavidla na moři. To může podpořit naše rybáře, to nejenom monitorováním kde jsou, ale také kde je efektivní rybařit,“ uvedl.

„Můžeme rovněž sledovat naši zemědělskou produktivitu. S těmito možnostmi můžeme v reálném čase sledovat, kde dochází k odlesňování nebo jiné degradaci. Můžeme monitorovat situace v oblastech zasažených katastrofou.“

Podle zprávy v Straits Times je již více než tisíc odborníků na kosmickou vědu připraveno, ochotno a schopno se připojit k PhilSA.

Reklama
Reklama