Filipíny budou mít vlastní agenturu NASA. PhilSA má mimo jiné zvýšit národní bezpečnost

V době, kdy řada států chce zazářit v oblasti intergalaktických úspěchů, založí svou vlastní kosmickou agenturu také Filipíny. Prezident Rodrigo Duterte vytvoření agentury PhilSA oficiálně schválil v první polovině srpna, uvedl server Daily Mail.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Úřad, který má obdržet počáteční rozpočet ve výši jedné miliardy pesos, což v přepočtu činí asi 422 milionů korun, bude v budoucnu koordinovat veškerou budoucí vládní aktivitu v oborové oblasti podobně jako americká agentura NASA.

Kosmické agentury má řada asijských zemí

Vlastní kosmické agentury má několik dalších asijských zemí, jako jsou Indonésie, Malajsie, Singapur, Thajsko nebo Vietnam. A krok Filipín přichází chvíli poté, co podobné agentury založily Austrálie a Turecko.

„Tento právní předpis přinese ovoce, které si užijí generace, co přijdou,“ uvedl filipínský tajemník pro vědu a technologie Fortunato dela Pena. Podle některých zdrojů má Filipiínská kosmická agentura zlepšit i národní bezpečnost, řízení rizik a pomoci se zmírněním změn klimatu. Také má v plánu rozvíjet technologický výzkum v oblasti satelitů, rostoucího soukromého kosmického průmyslu a mezinárodní spolupráce.

Rodrigo Duterte

Ukažte mi jediného inteligentního kněze, všichni jsou hloupí, pustil se do kněžích filipínský prezident Duterte

Nejen národní, ale i lokální benefity

Podle Enrica Paringita z filipínské rady pro průmysl, energii a rozvíjející se technologie výzkumu a vývoje by měl přinést nový úřad i lokální benefity. „Můžeme sledovat plavidla na moři. To může podpořit naše rybáře, to nejenom monitorováním kde jsou, ale také kde je efektivní rybařit,“ uvedl.

„Můžeme rovněž sledovat naši zemědělskou produktivitu. S těmito možnostmi můžeme v reálném čase sledovat, kde dochází k odlesňování nebo jiné degradaci. Můžeme monitorovat situace v oblastech zasažených katastrofou.“

Podle zprávy v Straits Times je již více než tisíc odborníků na kosmickou vědu připraveno, ochotno a schopno se připojit k PhilSA.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!