Filipíny v pozoru. Supertajfun Mangkhut ohrožuje čtyři miliony lidí

Filipínské úřady zahájily evakuaci tisíců lidí, v ulicích se objevili vojáci, začínají platit nouzová opatření. Země se tak chystá na úder supertajfunu Mangkhut, který se žene na ostrov Luzon. V ohrožení jsou přibližně čtyři miliony lidí. Živel, který doprovází vítr o rychlosti až 285 km/h, opravdu budí respekt. Na stupnici hurikánů by dosáhl na nejvyšší pětku.
Supertajfun Mangkhut děsí Filipíny
Supertajfun Mangkhut děsí Filipíny
AP

reklama

Mangkhut tak má mnohem ničivější sílu než jeho „kolega z oboru“ hurikán Florence, který aktuálně řádí na východním pobřeží USA. „Připravujeme se na nejhorší. Lidé mají strach, že by mohli čelit bouřím silným jako Haiyan nebo Haima,“ uvedla pro CNN mluvčí humanitární organizace World Vision Lanelyn Carrillová. Právě supertajfun Haima mají obyvatelé Luzonu v živé paměti. Živel před dvěma lety zničil na ostrově okolo 14 tisíc domů a dalších 50 tisíc poškodil.

 

 

Podle úřadu, který se zabývá zmírněním rizik přírodních katastrof, by měl Mangkhut postihnout zhruba 4,2 milionu lidí v okruhu 125 kilometrů od středu tajfunu. Do oblastí, kde se očekává, že živel udeří nejvíce, už úřady dovezly zásoby léků a potravin.

Situaci pro vás budeme i nadále monitorovat. Sledujte naše facebookovém stránky a zpravodajské relace. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!