Finanční správa dusí místo podvodníků poctivé podnikatele

Hon finanční správy na daňové podvodníky, který likviduje i poctivé podnikatele, odsoudili i někteří představitelé vlády. Ministr financí, který má úřad pod sebou, ale tvrdí, že je vše v pořádku.
25. 7. 2017 ZPRÁVY: Finanční správa dusí místo podvodníků poctivé podnikatele
25. 7. 2017 ZPRÁVY: Finanční správa dusí místo podvodníků poctivé podnikatele

reklama

Oblíbená metoda úředníků v podobě tzv. zajišťovacích příkazů se tak prozatím nemění. Neprávem obviněných podnikatelů ale stále přibývá. Například firma Jaromíra Kryštofa obchodovala s pohonými hmotami a provozovala automobilovou dopravu. Právě odvětví, které si majitel pro podnikání vybral, se stalo terčem finanční správy. Ze dne na den přišel podnikatel o všechno. 

„Nás obvinili, že dlužíme 90 miliónů na doplatku DPH. Firma byla zlikvidována, zaměstnanci byli bez práce, prostě totální konec. Vyargumentovali to tak, že se domnívají, že v budoucnu budeme muset tuto daň zaplatit,“ řekl majitel společnosti Jaromír Kryštof. Jak soudy nakonec prokázaly, finanční správa ale chybovala. Přesto se do dneška pan Jaromír nedočkal žádného odškodnění, nápravy. „Aby nám někdo něco vrátil, aby nám vrátili peníze, který dlužíme našim dodavatelům. Nebo aby nám vrátili naše zadržená auta, techniku, tak nic takového se nestalo. Oni nám to doslova a do písmene ukradli,“ dodal. 

Podobných podnikatelů, kteří přišli úplně o všechno, přičemž se ničeho nedopustili, poslední dobou bohužel přibývá. Problém už se tak začal řešit na vládní úrovni. Premiér požaduje podrobnou zprávu od ministerstva financí. To ji prý do konce srpna vypracuje, samotný šéf resortu ale pochybení v metodice nevidí. Čísla postižených podnikatelů jsou prý zanedbatelná.   

„Je dobře, že ten institut existuje, protože ono je to stejné jako v trestním právu, když by prostě vyšetřovací orgány a policie ČR čekali na to, až bude hotov právoplatný rozsudek a potom by šli zajistit majetek z té trestné činnosti, no to už tam žádný nenajdou, totéž jsou ty zajišťovací příkazy,“ řekl ministr financí Ivan Pilný. Svou obhajobou ale u mnohých Pilný prozatím neobstál. 

Počet zajišťovacích příkazů začal narůstat v posledních třech letech. Tedy v době, kdy ministerstvu financí šéfoval ještě předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Příkazy podle něj fungují dobře a ti, co si stěžují, jen okrádají stát. „Je to efektivní a rychlý způsob zadržet prostředky, o které byl stát okraden, a funguje to. Já chápu, že těm lidem, kteří nás okrádají o DPH, nás, všechny daňové poplatníky, že to vadí.“ řekl Babiš.

Metodu, která mnohdy funguje pouze na domněnkách jako v případě zmiňovaného pana Jaromíra, tak bude finanční správa užívat dál. Pokud tedy vláda v září nerozhodne jinak.  

reklama

reklama